Drobne pojedyncze rozsiane w obu półkulach mózgu bez cech wzmocnienia kontrastowego

Witam. MRI glowy wykazalo drobne pojedyncze do ok 3mm rozsiane w obu pólkulach mózgu bez cech wzmocnienia kontrastowego. Cialo modzelowate i cala reszta bez zmian. Obawiam sie SM bylem juz u trzech neurologow i kazdy mówil ze jestem zdrowy i wszystkie odruchy mam prawidlowe. Sugerowano mi, abym przestal sie tym interesowac i przyszedl jak stan sie pogorszy. Moje objawy to drobne drgania miesni (okolo 1 sekundy) kilka razy w ciagu dnia. Prosze o porady i wyjasnienie dlaczego sa te zmiany w mozgu.

Rozpoznanie SM stawia się na podstawie zmian w badaniu MRI, objawów klinicznych oraz badania pacjenta. Rozpoznanie to ma ściśle ustalone kryteria. Nigdy nie można postawić rozpoznania SM na podstawie samego rezonansu.
W MRI zmiany demielinizacyjne ( jest to określenie rodzaju zmian a nie choroby) by świadczyły o SM muszą też spełniać określone kryteria tj rozsiania w czasie i/lub przestrzeni.
W przypadkach niejasnych należy wykonać diagnostykę różnicującą, tj w kierunku chorób które w MRI dają podobny obraz jak SM między innymi może być to zespół Sjogrena, i innych chorób układowych, boreliozy itd...
Zdarza się też, zmiany o typie demielinizacji wykrywa się przypadkowo, co poniekąd związane jest z większa dostępnością badań MRI, nie świadczą one o chorobie i jako takie po prostu sobie są do końca życia ( nazywa to się RIS).

Proszę wykonać ischemiczną próbę tężyczkową ( pracownia EMG).