Drżenia mięśniowe a hipochondria

Witam. Mam 20 lat.Mój problem polega na drżeniach mięśni w różnych miejscach ciała. Nasila się to podczas myślenia o tym. Dodatkowo dochodzi ciągłe uczucie robaczków pod podeszwą. Neurolog stwierdził że to nic poważnego i zlecił kąpiele w roztworze chlorku magnezu. Dodam że moje ostatnie pół roku to walka z hipochondrią. Wmawiałem już sobie tonę nowotworów(trzuski, mózgu, oka, jelita, jądra). Cierpię na IBS. Teraz boję się że to stwardnienie rozsiane. Co mam robić żeby powrócić do normalności?

Witam,
Rozpoczęłabym od diagnostyki morfologii oraz dodatkowego badania witaminy B 12.Czasami niedobory tej witaminy dają neurologiczne objawy dretwienia, mówienia czy też skurczy mięśni w obrębie kończyn.Możliwe, jeśli wszystko jest w porządku, że objawy te to somatyzacja.Warto wtedy więc skorzystać z pomocy psychologa i obniżyć poziom lęku i natretne myśli związane z potencjalną chorobą.
pozdrawiam
Sylwia Nowak

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
to bardzo ważne, że jest Pan pod opieką neurologa. Być może warto pogłębić diagnostykę. Opisane przez Pana mogą być objawem różnych zaburzeń w tym niedoboru wit. B czy objawem nerwicy. Zachęcam też do rozmowy z psychologiem, aby przyjrzeć się jaka jest przyczyna nadmiernego skupienia na zdrowiu i uporać się z natrętnymi myślami. Pozdrawiam serdecznie
Monika Prus

Dzień dobry,

Proszę znaleźć w swojej okolicy psychoterapeutę i podjąć leczenie (tj.psychoterapię). Pomoc może Pan uzyskać w ramach NFZ - ambulatoryjnie (np.: Poradnia Leczenia Nerwic, Poradnia Zdrowia Psychicznego) lub na oddziale szpitalnym, w którym stosowana jest psychoterapia (np.: oddz.psychiatrii psychodynamicznej - Szp.Uniwersytecki w Krakowie). W internecie jest również dostępna lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wg miejscowości.