Kobieta , 21 lat

Moje problemy zaczęły się cztery lata temu. Miałam zaburzenia lękowe, w wyniku których pojawiało się wiele objawów fizycznych. Od roku nie biorę leków, jestem po psychoterapii, nie obserwuję u siebie wzmożonego lęku. Jednak po czasie nerwicy został mi jeden objaw: drżenie mięśni całego ciała podczas wykonywania ruchów. Gdy robię skłon i wracam do pozycji wcześniejszej, drży mi całe ciało, zachowuje się, jakbym była napiętą struną. Mam 20 lat i nie unikam wysiłku fizycznego (basen, aerobik, jogging). Byłam w tej sprawie u neurologa, wcześniej miałam robiony rezonans. Neurolog stwierdził, że moje objawy są dość dziwne, najbardziej podobne do Parkinsona, ale zbyt długo z nimi żyję, by mogły oznaczać chorobę neurologiczną, ponieważ nie widać pogorszenia. Ostatnio jednak pojawił się dość dziwny objaw: jedna noga wydaje mi się sztywna. Gdy chodzę, mam wrażenie, jakby była za krótka. Czuję sztywność w konkretnych mięśniach uda i łydki. Pierwszy raz te objawy pojawiły się 8 miesięcy temu i trwały przez miesiąc, a następnie ustąpiły. Wtedy także była to prawa noga. Teraz trwają one już prawie trzy tygodnie. Nie wiem, czy to nie nawrót nerwicy (wtedy moje obawy głównie skupiały się wokół chorób neurologicznych typu SM) i czy mam się czym przejmować. Dodam, że ostatnio miałam trochę stresu związanego ze studiami.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Karol Kaziród-Wolski 76
Lek. Karol Kaziród-Wolski Stażysta/Rezydent, Kielce
Edytuj odpowiedź

Witam!
Opisany objaw jest dość nietypowy i trudno wskazać jego przyczynę. W tej sytuacji warto skonsultować objaw z neurologiem, aby wykluczyć podłoże organiczne dolegliwości. Neurolog musi przeprowadzić badanie neurologiczne, wydaje się, że nie ma sensu wykonywać ponownie badań obrazowych. Dopiero wówczas można skłaniać się do stwierdzenia, że objaw jest związany z nawrotem nerwicy (a jest to jednak najbardziej prawdopodobna przyczyna). Jeśli byłby to nawrót nerwicy wówczas należy zgłosić się do psychiatry w celu dobrania odpowiedniego leczenia. W tej chwili nie ma powodów do niepokoju, ale warto zadbać o wykluczenie organicznych przyczyn opisanej dolegliwości. Pozdrawiam serdecznie!

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Neurologia – Neurologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Jest silnie spokrewniona z psychiatrią i polega na odkrywaniu przyczyn uszkodzenia systemu neuronalnego. Domeną psychiatrii są z kolei choroby, których podłoże stanowi biochemiczne zaburzenie funkcjonowania mózgu jako całości.
  • Inne choroby neurologiczne – Choroby neurologiczne wpływają na funkcjonowanie organizmu, na zachowanie człowieka, a co najgorsze – mogą także doprowadzić do śmierci. Zarówno choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Parkinsona czy Alzheimera, jak i infekcje, np. odkleszczowe zapalenie mózgu, są wyjątkowo groźne i budzą wiele obaw.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach