Drżenie rąk, jąkanie się, brak koncentracji, lekki paraliż ust, czy objawy te mają związek z nerwicą serca?

Witam! Jestem kobietą, mam 45 lat. Dwadzieścia lat temu lekarz stwierdził u mnie nerwicę serca. Moje częste objawy: drżenie rąk, jąkanie się, brak koncentracji, lekki paraliż ust. Dość często denerwuję się o błahostki (później płaczę). Nienawidzę się za to, że tak się zachowuję. Przyjmowałam lekarstwa jakiś czas... później jednak odstawiłam je, były za silne, po braniu ich chciało mi się strasznie spać. Musiałam je odstawić. Dalej nic się nie zmienia... Lekarz powiedział mi, że muszę mieć spokój, ale tak się nie da, kiedy ma się dzieci (wychowałam trzech synów) i pracuje zawodowo. Pozdrawiam S.J.

Witam!

Nie istnieje jednostka chorobowa o nazwie "nerwica serca", jednak nierzadko stwierdza się objawy ze strony różnych narządów i układów wywołanych psychogennie, te dolegliwości potocznie nazywane są nerwicami różnych narządów, np. serca, żołądka, etc. Są to tzw. zaburzenia psychosomatyczne.
Jeśli wykonano Pani badania wykluczające chorobę organiczną serca, czego ja nie mam możliwości stwierdzić, to najprawdopodobniej wywołane są one psychogennie.
Pozdrawiam!