Drżenie rąk utrudniające normalne funkcjonowanie

Dzień dobry! Mam problem z drżącymi palcami, ostatnio zauważyłem, że troszeczkę zaczyna mi się trząść głową, gdy trzymam ją nieruchomo. Szczególnie przeszkadzają mi trzepiące się palce. Jestem kucharzem i w mojej pracy mi to bardzo przeszkadza. Jest to bardzo widoczne dla innych. Mam też problemy z wypiciem dwóch pierwszych kieliszków wódki. Jak piję 3 to już mi ręce nie drżą. Zaznaczę, że piję alkohol bardzo rzadko - rzadziej niż raz w miesiącu. Nie piję kawy w filiżance, bo boję się, że ją wyleję. Jak mogę sobie pomóc?

MĘŻCZYZNA, 15 LAT ponad rok temu

Pierwsze objawy autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego pierwsze objawy.

Witam!

Istnieje wiele możliwych przyczyn wystąpienia drżeń. Aby doprecyzować ich pochodzenie należy udać się na konsultację neurologiczną, ponieważ czasem drżenia są objawem poważniejszych schorzeń. W ocenie drżenia zwraca się uwagę na moment występowania drżenia (w spoczynku - np. w chorobie Parkinsona, chorobie Wilsona; na końcu ruchu- drżenia zamiarowe - choroby móżdżku, drżenia ortostatyczne; w konkretnej pozycji - drżenia fizjologiczne i samoistne), częstotliwość drżenia, amplitudę drżenia, miejsce drżenia. Przytoczonemu przez Pana obrazowi najbardziej odpowiadać mogą drżenia samoistne, jednak należy to zweryfikować badaniem u neurologa. Drżenia samoistne są to przemijające lub trwałe drżenia głowy, rąk i głosu, najczęściej pozycyjne. Charakteryzują się występowaniem rodzinnym i brakiem innych przyczyn. Poprawa następuje po alkoholu. W leczeniu stosuje się propranolol, czasem benzodiazepiny. W różnicowaniu należy wziąć pod uwagę: Drżenia polekowe, drżenia parkinsonowskie, drżenia w chorobach metabolicznych, a także w zespole odstawienia od alkoholu. Drżenia fizjologiczne występują zwykle przy próbie utrzymania kończyn w danej pozycji, nie występują w spoczynku i ruchu. Nasilone drżenia fizjologiczne są widoczne w sytuacjach stresu, zmęczenia, a także przy zaburzeniach hormonalnych - hipoglikemii, nadczynności tarczycy, po używkach- np. kawa.

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty