Duphaston na wywołanie miesiączki a test obciążenia glukozą

Dzień dobry, z testu obciążenia glukozą wyszły mi następujące wyniki: glikoza na czczo- 80mg/dl, po godzinie 254, a po dwóch godz. 214. Insulina na czczo 2,73, po dwóch godz 174,1. stwierdzona diagnoza to cukrzyca typu II. Byłam u diabetologa i nie dostałam konkretnej diagnozy, ponieważ pani doktor się waha. mam 23 lata i jestem szczupła. Mierzę również cukier i jest na dobrym poziomie, czasem mam poniżej 70. Przed badaniem brałam lek Duphaston na wywołanie miesiączki. Co Pan myśli? proszę o odp

Dzień dobry,

Duphaston nie powinien wpłynąć aż w tak dużym stopniu na wynik. Proszę na wszelki wypadek sprawdzić sobie jeszcze parametry wątrobowe - ALAT, ASPAT. W takim przypadku warto powtórzyć sam test OGTT (czasami dochodzi do pomylenia próbek, choć są to zdarzenia niezwykle rzadkie), OGTT proszę wykonać już bez oznaczanie insuliny, celem potwierdzenia rozpoznania cukrzycy. Na wszelki wypadek zaleciłbym Pani również oznaczenie peptydu C, przeciwciał antyGAD i HbA1c. Po tych badaniach można będzie ewentualnie doprecyzować rozpoznanie, czy jest to cukrzyca t2, czy LADA, czy inny typ cukrzycy. Proszę wziąć również pod uwagę wywiad rodzinny. - czy ktoś w Pani rodzinie chorował na cukrzycę i jakiego typu.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz