Leki bez recepty przy zespole jelita drażliwego

Witam, mam pytanie dotyczące leków bez recepty przy zespole jelita drażliwego. Od paru lat mam problemy ze zdrowiem. Miałam robioną kolonoskopie. Diagnozą był zespół jelita drażliwego. Zażywałam duspatalin retard. Niestety objawy nasiliły się. Często mam wzdęcia, problemy z opróżnianiem (zwłaszcza zaparcia) po posiłku obiad, kolacja często mi się odbija kwasem, odczuwam też ból pod prawym żebrem zwłaszcza wieczorem po kolacji oraz przy dotykaniu. Często mam mdłości, ciągnie mnie na wymioty . Gdy się stresuje objawy nasilają się.Zaczynam coraz bardziej się denerwować czy te moje dolegliwości mogą być od jelit czy to coś innego bardziej poważnego.Bardzo proszę o wyjaśnienie moich wątpliwości. Chciałabym również prosić o poradę właśnie dotyczącą leków bez recepty na zespół jelita drażliwego. Czy jest coś skutecznego, co mogłabym zastosować? Dziekuję za pomoc.

Takie objawy mogą być związane z zaburzeniami patologicznymi w zakresie górnego odcinka przewodu pokarmowego, co wtedy samo leczenie duspatalinem może nie być skuteczne. Radziłbym w tej sprawie bezpośrednio skonsultować się z gastroenterologiem. Zapewne będzie konieczne wykonanie gastroskopii, która szczegółowo oceni stan przełyku, żołądka i dwunastnicy. O wszystkim zadecyduje gastroenterolog po bezpośrednim badaniu.

Magdalena Mroczek

Duspatalin retard jest to lek, którego substancją czynną jest mebeweryna. Pomaga ona w stanach związanych ze skurczem mięśni gładkich jelit. Lek działa bezpośrednio na komórki mięśni gładkich przewodu pokarmowego powodując ich rozkurcz. Nie zaburza prawidłowej motoryki jelit. Duspatalin łagodzi dolegliwości bólowe. Lek stosowany jest w przebiegu zaburzeń związanych z motoryką jelit, w tym w zespole jelita drażliwego u dorosłych oraz u dzieci powyżej 10 roku życia.

Dolegliwości, które Pani opisuje mogą być związane z dolegliwościami pochodzącymi z górnej części układu pokarmowego, np. z refluksem czy z zapaleniem błony śluzowej żołądka. Potrzebny jest jednak dokładny wywiad oraz badanie przedmiotowe. Dolegliwości te, przynajmniej częściowo, można leczyć farmakologicznie lub za pomocą diety i zmiany stylu życia. Być może potrzebna będzie gastroskopia. O tym jednak zadecyduje gastroenterolog. Możliwe jest też, że podane dolegliwości pochodzą na przykład z dróg żółciowych. W takim wypadku konieczne będzie wykonanie badań laboratoryjnych i/lub usg brzucha. Możliwe, ze w Pani przypadku nakładają się dwie różne choroby. Zespół jelita drażliwego można leczyć dalej Duspatalin retard, ale leczenie drugiej choroby może być odmienne.

Ciężko jest jednak spekulować nie mając dokładnego wywiadu i wszystkich niezbędnych badań. Zakładam, ze w czasie diagnostyki zespołu jelita drażliwego była Pani po opieką gastroenterologa. Teraz można zgłosić się do tego samego lekarza. Być może wskazane będzie wykonie kolonoskopii kontrolnej, ale wszystko zależne jest objawów. Często duże znaczenie, nawet większe niż leczenie farmakologiczne, ma zmiana nawyków żywieniowych. Trzeba wtedy jeść małe posiłki o regularnych porach, unikać potraw tłustych, smażonych, a zastąpić je gotowanymi oraz duszonymi.