Duszący kaszel a palenie papierosów

Witam, od kilku miesięcy mam problem z duszącym kaszlem. Palę papierosy od 2 - 10 dziennie różnie. Mam 23 lata. Raz na jakiś czas powiedzmy raz na tydzień mam atak suchego kaszlu, czuję że mnie pali w płucach, słyszę świst. Wtedy zapalam papierosa i mija po paru minutach inaczej męczę się z godzinę. Palę od 5 lat, planuję rzucić. Podejrzewam, że to od papierosów, ale nie wiem, Proszę o poradę.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, opisywane dolegliwości wymagają diagnostyki, ponieważ nie muszą mieć koniecznie związku z paleniem tytoniu. Sugerowałbym zgłoszenie się do pulmunologa i wykonanie podstawowych badań, w tym spirometrii i RTG klatki piersiowej.

Witam
Bardzo dobrą ale i trudną decyzję Pan podjął i dobrze by było , żeby skonsultował ją Pan z lekarze, który pomoże ulżyć Panu w pojawiających się objawach odstawienia.Podczas palenia papierosów większą część czystej substancji zawartej w suszu ulega degradacji (spaleniu). Ilość czystej nikotyny jaka dostaje się do organizmu nie jest duża, ale objawy odstawienia nikotyny u osób palących papierosy są odczuwalne fizycznie i psychicznie.
W zależności od czasu palenia oraz ilości wypalanych papierosów, objawy związane z nikotyną oraz samym paleniem mogą trwać maksymalnie do dwóch tygodni co i tak jest bardzo długim czasem w odniesieniu do wiedzy na temat stopnia i mocy uzależnienia fizycznego.Objawy rzucenia palenia papierosów to :
Rozdrażnienie i chwiejność emocjonalna,
Duszący kaszel, bóle w klatce piersiowej, Ból głowy i zatok, złe samopoczucie,
Rozwolnienie, problemy perystaltyczne i trawienne.
Opisane objawy związane są z fizycznym oczyszczaniem organizmu i normowaniem się funkcji narządów i układów w naszym ciele. Kaszel, bóle głowy i ogólne dolegliwości towarzyszą powrotowi organizmu do równowagi biologicznej. W najkrótszym okresie od rzucenia palenia, osoby podatne są na infekcje oraz dolegliwości związane z górnymi drogami oddechowymi, co związane jest z wyjałowieniem i osłabieniem przez palenia naturalnej bariery ochronnej (odporności biologicznej) organizmu. Trzeba czasu i czynników wspomagających poprzez ruch i zmianę diety. Aby dać sobie radę z dolegliwościami fizycznymi, które nie trwają najczęściej długo (lub czasem są naprawdę znikome) nie potrzeba dużo czasu – należy zadbać o komfort psychiczny i odpowiednie nastawienie.
W odróżnieniu od opisanych powyżej objawów odstawienia fizycznych, dużo dotkliwsze zdarzają się objawy pojawiające się w psychice osób, które zdecydowały się na odstawienie palenia. Jest to nerwowość, zaburzenia snu, a nawet nerwica i silne stany lękowe. Najczęściej są to dysfunkcje związane ze stanem psychicznym osoby rzucającej palenie, lub połączenie słabego nastawienia z predyspozycjami lub dysfunkcjami na tle nerwowym i psychicznym. Dlatego osoby rzucające palenie powinny być przekonane o słuszności swojego postępowania, aby nie być podatnym na często samodzielnie prowokowane stany, które utrudniają rozstanie się z nałogiem. Niektóre z osób wymagają pomocy specjalisty – czasem lekarza, który skontroluje stan zdrowia a czasami terapeuty uzależnień czy psychologa.
Pozdrawiam ciepło
Anna Ręklewska -psychoterapeuta