Duszności, bóle i kołatanie serca a nerwica

Witam, Moja mama ma 59 lat, od pewnego czasu ( 10 msc) miewa duszności, bóle serca, ciągle złe EKG, cholesterol i inne badania wychodzą w normie co nie zmienia faktu że nadal miewa duszności, zawroty głowy, bóle i kołatanie serca. Po konsultacji psychologicznej stwierdzono że jest to na tle nerwowym, po przepisaniu leków obiawy nadal nie ustępują. Po lekach dodatkowo dostała mdłości, rozwolnienia. Zmęczenie również się nasiliło. Co mamy robić.? do kogo się udać.?

Witam serdecznie,
Napisała Pani, że wszystkie wyniki mamy są w normie, oprócz EKG. Moim zdaniem więc Pani mama powinna zasięgnąć opinii lekarza kardiologa, by mieć pewność, że objawy, które u niej występują nie mają przyczyn somatycznych.
Pozdrawiam

Witam,
w takiej sytuacji zalecałabym konsultację z psychoterapeutą, który na spotkaniu będzie mógł bardziej szczegółowo przyjrzeć się sytuacji Pani mamy, a przez to zaproponować odpowiednią formę leczenia (psychoterapia lub/i farmakoterapia).

Z poważaniem
Izabela Makowska-Trzeciak

Mgr Kinga Czarnota

Witam serdecznie.
Z tego, co Pani opisuje, Pani mama cierpi na chorobę psychosomatyczną. Jeżeli nie pomagają leki ani terapia medyczna, jest wielce prawdopodobne, że przyczyną somatycznych (tzn. cielesnych) objawów, są problemy natury psychicznej. Nasze ciało jest ściśle związane z naszą psychiką, często jeśli cierpi dusza, cierpi również ciało...
Być może tak jest również w przypadku Pani mamy. Pomocna mogłaby tu być psychoterapia, w trakcie której psychoterapeuta zdiagnozowałby sytuację, w jakiej znajduje się Pani mama, określił związek sfery psychicznej z objawami somatycznymi, pomógł znaleźć przyczyny owych dolegliwości i poprowadził ku zdrowieniu i pełniejszemu, szczęśliwszemu funkcjonowaniu. Ale przede wszystkim musi to być decyzja Pani mamy, to ona musi poczuć, że to możne jej pomóc. Pani może mamie przedstawić sytuację z perspektywy psychosomatycznej, pomóc znaleźć odpowiedniego, wykwalifikowanego psychoterapeutę, ale decyzję pozostawić mamie...
Pozdrawiam serdecznie.
Kinga Czarnota