Duszności i dodatkowe skurcze serca u trzydziestolatka

Witam! Mój problem polega na nazwijmy to atakach, których coraz bardziej się boję i które są co raz mocniejsze. Miałem robione EKG, ECHO serca, 24h Holter i nosiłem jakiś monitor coś jak Holter, ale na 5 dni. Stwierdzono u mnie tylko dodatkowe skurcze, którymi cyt. "nie mam się przejmować" i tak zrobiłem. Te dodatkowe skurcze były zawsze nieprzyjemne pojawiają sie sporadycznie w różnych sytuacjach, ale ostatnio doszło do tego dławienie się, po prostu nie mogę złapać oddechu przez jakieś 3 sekundy, jakby coś zablokowało mi dopływ tlenu.

Miałem właśnie taki kolejny atak dzisiaj rano i bardzo mnie wystraszył i nie chcę już iść do lekarza, bo będą myśleć, że coś sobie ubzdurałem i dlatego proszę o jakąś poradę. To uczucie jest straszne. Podczas tego ataku siedziałem na łóżku i oglądałem coś na komputerze. Usiadłem jakieś 3 minuty przed atakiem prędzej byłem w sklepie mieszkam na parterze. Czasem mam też duszności takie bez kołatania serca. Uczucie ciężaru na klatce piersiowej, ale chyba bardziej w górnej części.

Od kilku lat mam katar sienny. Miałem nie dawno robione testy alergiczne, które pokazały zawyżony wynik na kurz. Cały czas od kiedy tylko sięgam pamięcią mam powiększony lewy migdał i kiedy mam atak tego dławienia to bardziej go odczuwam z lewej strony szyi jakby lewa tętnica blokowała się na chwilę. Miałem robione usg tętnic szyjnych wszystko ok. Myślałem o astmie oskrzelowej, ale czy takie objawy mają coś z nią wspólnego?

Proszę bardzo o pomoc, bo boję się nawet ćwiczyć na siłowni czy iść pobiegać. Tak nie da się po prostu żyć. Mam 29 lat, 187 cm wzrostu, waga 95 kg. Ogólnie ważyłem zazwyczaj pomiędzy 105-110kg, ale ostatnio schudłem, bo miałem problemy żołądkowe. Miałem robione mnóstwo badań krwi, które nic nie wykazały.

Witam! Opisane dolegliwości są dość nieswoiste i trudno określić ich jednoznaczną przyczynę. Charakter duszności nie jest typowy dla astmy, ta przyczyna wydaje się być mało prawdopodobna. Stwierdzone dodatkowe skurcze serca nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia, ale z uwagi na ich obecność i zgłaszane objawy warto rozważyć zastosowanie betablokera, który powinien poprawić pracę serca.

W diagnostyce opisanych objawów warto rozważyć jeszcze dwie przyczyny: nadczynność tarczycy oraz zaburzenia lękowe. Aby wykluczyć tę pierwszą należy wykonać badanie TSH, które jest badaniem przesiewowym w diagnostyce zaburzeń czynności tarczycy. Nieprawidłowy wynik należy skonsultować z endokrynologiem. Druga przyczyna zaburzenia lękowe może dawać bardzo różnorodne objawy także te zgłaszane przez Pana, w związku z tym, że wykluczono większość najbardziej prawdopodobnych przyczyn somatycznych warto skonsultować problem z psychiatrą (przy prawidłowym wyniku TSH). W przypadku ewentualnego potwierdzenia zaburzeń lękowych odpowiednie leczenie przeciwlękowe może zlikwidować lub znacznie zmniejszyć dolegliwości oraz poprawić komfort życia. Pozdrawiam serdecznie!

Witam,

trzeba byłoby zrobić jeszcze dodatkowe badania; endokrynologiczne i pulmonologiczne. Jeśli wykluczane zostaną choroby somatyczne, to zostaje podłoże psychogenne i leczenie psychiatryczne (farmakoterapia) lub psychoterapia (psycholog/psychoterapeuta).

Pozdrawiam serdecznie