Duszności i ostre bóle - co mi może dolegać?

Mam 18 lat. Od zawsze mam problemy z wysiłkiem. Nawet po przejściu niedużej drogi oraz pod "górkę" mam silne duszności, poty i jestem cały "czerwony". Mam od szkoły podstawowej cały czas zwolnienia lekarskie z w-fu z tego powodu (czyli ponad 11 lat). Żaden z lekarzy nie umie stwierdzić co mi jest. Miałem robione ekg, usg jamy brzusznej, testy alergologiczne (6 alergii), echo serca. Lekarka w szpitalu z medycyny pracy po zrobieniu usg powiedziała mi, że mam wadę serca i kazała skonsultować się z kardiologiem. Kardiolog po zrobieniu echa serca nic nie stwierdził. Okazało się tylko, że mam kamice nerkową oraz dużą niedowagę (ponad 10 kg), ale niedowagę miałem od bardzo wczesnego dzieciństwa, niezależnie od tego ile jadłem. Minęły 2 lata od w/w badań i zacząłem mieć bóle w okolicach podżebrza, mostka oraz serca. Bóle były dość częste (prawie codziennie, w najlepszym wypadku do kilku dni spokoju było). A obecnie, od ponad 3 tygodni, mam silne duszności oraz bóle w podżebrzu, mostku i nieco rzadziej przyśpieszone bicie i kłucie serca. Przez około 2 tygodnie miałem duszności tylko w nocy ( podczas siedzenia oraz podczas leżenia). Obecnie mam duszności wszędzie, o każdej porze (rano, dzień, noc) oraz niezależnie czy stoję, czy siedzę, czy leże, do tego jest również silny ból gardła oraz ból w podżebrzu, mostku oraz przyśpieszone bicie i kłucie serca. Zazwyczaj występuje duszność, ból gardła i jeden z w/w wymienionych bólów. Zawsze jak próbuje złapać oddech to jest jeszcze gorzej. Pozdrawiam, Dawid

Witam serdecznie,
Duszność to subiektywne wrażenie braku powietrza, trudności w oddychaniu lub zadyszki. Duszność można podzielić na wysiłkową, czyli pojawiająca się w wyniku aktywności fizycznej, oraz spoczynkową - występująca bez wysiłku fizycznego. Inny podział to duszność ostra - gdy pojawia się nagle, oraz przewlekła - gdy narasta powoli, początkowo ma charakter wysiłkowy a następnie spoczynkowy.
Rozumiem, że w Pana przypadku duszność ma obecnie charakter spoczynkowy i przewlekły. Przyczyn powstawania takich dolegliwości może być wiele - poprzez choroby układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, nerwowego, alergię po zaburzenia o podłożu emocjonalnym.
Konieczna jest ponowna wizyta u lekarza - po zbadaniu, zebraniu wywiadu i przeglądnięciu dokumentacji lekarz określi w jakim kierunku powinny być wykonane badania i zaleci leczenie.

Pozdrawiam