Duszności i świszczenie po wysiłku fizycznym

Mam 13 lat i jestem gimnazjalistką. Mam alergię na kurz. Od pewnego czasu coraz częściej nie mogę oddychać nosem, gdyż się duszę, po wysiłku fizycznym nie mogę ,,złapać" tchu, a mój oddech jest świszczący. Nie wiem, gdzie mam się zgłosić i kogo prosić o pomoc w moim problemie.

Witaj!

Uczucie niedostatku powietrza podczas oddychania nosem może wynikać z obrzęku śluzówki nosa, co powoduje utrudnienie przepływu powietrza tą drogą. Jego przyczyną może być choćby kontakt z alergenami kurzu domowego.

Duszność po wysiłku fizycznym może być przejawem słabej kondycji fizycznej. Może być także (zwłaszcza jeśli towarzyszy jej świszczący oddech) efektem skurczu oskrzeli, do którego dochodzi na skutek wysiłku fizycznego (tzw. astmy wysiłkowej).

Najlepiej i najprościej będzie, jeśli w zwrócisz się do swojego lekarza rodzinnego. Porozmawia on z Tobą na temat dolegliwości, zbada Cię i zaleci dalsze postępowanie - wykonanie ewentualnych badań dodatkowych oraz odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.