Duszności i zaburzenia oddychania przy nerwicy lękowej

witam serdecznie mam pytanko od dluzszego czasu ciezko mi sie oddycha zle i slabo sie czuje lekarz i psycholog stwierdzil nerwice lekowa jak mozna sobie z tym radzic prosze o porade

Dzień dobry,

Podstawową metodą leczenia nerwicy jest psychoterapia, do podjęcie której namawiam.
Pomoc może Pani uzyskać np.: w Poradni Leczenia Nerwic, PZP (w ramach NFZ) lub prywatnie. W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Witam, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest tutaj psychoterapia, można próbować poradzić sobie na "własną rękę" przy pomocy poradników, technik relaksacyjnych itp, natomiast żadna z nich nie zastąpi jednak pomocy specjalisty. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego, Monika

Szanowna Pani, objawy, o których Pani pisze, mają charakter psychosomatyczny i powstawają na tle zaburzeń lękowych. Co do dziwnego ucisku w klatce piersiowej, uczucia duszenia to prawdopodobnie wiąże się ono z zaburzonym wzorcem oddechowym. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest tutaj psychoterapia. Najlepiej udać się do terapeuty, który ma doświadczenie w psychosomatoterapii (metody pracy z ciałem, pracy z oddechem). Zachęcam Panią do zapoznania się z podejściem Metasystemowym na stronie: www.pocieszka.pl , gdzie znajdzie Pani również adresy specjalistów.

Pozdrawiam,
Kamil Tarnawski
psychoterapeuta rekomendowany przez
Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej

zależy jakie są Pani objawy, co konkretnego się dzieje, jaki jest problem - mając szczególowe informacje można ustalać plan leczenia, który może zawierać psychoterapię, psychoedukacj, czy farmakologię. Jedynie psycholog i lekarz, u ktorych Pani była, mogą Pani konkretnie odpowiedzieć na to pytanie. Być może problemy z oddychaniem wynikają z nieumiejętnego oddychania-wtedy proponuję pracę właśnie nad tym. Jeśli merwica wiąże się ze sposobem myślenia, w takim wypadku polecam psychoterapię poznawczo-behawioralną...polecam udać się neszcze raz na konsultację psychologiczną celem ustalenia konkretnego, dostosowanego do Pani problemu, terapii. Powodzenia