Duszności, kołatanie serca, drgawki i ściskanie w gardle

Witam, mam 22 lata. Od jakiegoś czasu mam dziwne objawy, takie jak ściskanie w gardle, duszności, drgawki, promieniowanie w okolicach skroni, kołatanie serca, nogi mam jak z waty. Czy to są objawy nerwicy? I czy da się z tym żyć? Bo naprawdę mam to od 4 miesięcy i jest to dla mnie bardzo męczące.

Witam Panie Piotrze!

Zanim zaczynamy diagnozować jakiekolwiek zaburzenia natury psychicznej staramy się najpierw wykluczyć biologiczne źródła pojawiających się zaburzeń. Dlatego zanim uda się Pan na wizytę do psychologa proponuję odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o skierowanie do odpowiednich specjalistów np. kardiologa czy neurologa. Jeśli lekarze wykluczą przyczyny biologiczne wówczas serdecznie zachęcam Pana do konsultacji psychologicznej.

Objawy, jakie Pan opisał nie koniecznie muszą się wiązać z nerwicą, podobne dolegliwości pojawiają się również w przebiegu innych chorób. Jednak, aby stwierdzić, z czym wiążą się Pana objawy potrzebny będzie pogłębiony wywiad i obserwacja psychologiczna, co jest możliwe tylko podczas bezpośredniego spotkania ze specjalistą. Niestety przekazane mi informacje stanowią zbyt nikły ich wycinek bym była w stanie postawić jakąkolwiek diagnozę.

Podsumowując, zachęcam Pana do udania się do odpowiednich specjalistów by dokonać diagnozy a następnie podjąć się leczenia. Zaburzenia, o których Pan wspomina z pewnością są uciążliwe, ale przy podjęciu odpowiedniego leczenia można zniwelować ich wpływ na Pana życie.

Pozdrawiam