Duszności, niepełny oddech i zawroty głowy

Mam pytanie od kilku tygodni mam duszności wiążą się z niepełnym ciezszym oddechem i kręceniem się w głowie i robieniem słabiej.niewiem czy to na tle stresowym czy zdrowotnym.strasznie się wszystkim stresuje,chodziłam do psychiatry i leczylam na depresję zaprzestałam brać leki bez konsultacji z lekarzem nie dostałam wolnego na wizytę się czekało 3 miesiące i tak poszło :( stosowałam nexpram

Objawy, o których Pani pisze mogą wskazywać na zaburzenia lękowe, które należą do najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Towarzyszące im dolegliwości pogarszają jakość życia, dlatego trzeba je w porę rozpoznać i leczyć.

Podstawowym objawem nerwicy jest lęk, któremu towarzyszą dolegliwości fizyczne. Ale bardzo wiele osób, doznając lęku, nie zdaje sobie z tego sprawy i szuka przyczyn odczuwanego dyskomfortu w jakiejś chorobie, np. serca, żołądka, gardła. Zgłaszają się do lekarza np. z bólem głowy, kręgosłupa czy uporczywą biegunką, nie wspominając nic o problemach psychicznych. Lekarz podejmuje rutynowe leczenie nieuwzględniające prawdziwej przyczyny kłopotów. Skutek? Objawy nasilają się, utwierdzając chorych i lekarza w przekonaniu, że źródeł złego samopoczucia należy szukać w chorobie somatycznej. Tak powstaje błędne koło. A tu należy przede wszystkim rozpoznać lęk, który jest stanem emocjonalnym, z tą tylko różnicą, że osoba, która go doświadcza, zwykle nie potrafi dokładnie podać jego przyczyny.

Do grupy zaburzeń lękowych zalicza się także dolegliwości wywołane pobudzeniem autonomicznego układu nerwowego, zarządzającego pracą poszczególnych narządów i układów, m.in. kołatanie serca, ból w klatce piersiowej przypominający zawał, problemy z ciśnieniem krwi, oddychaniem i wiele innych. Niektóre spośród tych zachowań są naturalną reakcją obronną organizmu w sytuacji stresowej.

Sugeruję udać się do psychologa, który Pani powinien pomóc i nie pozwolić, aby lęk niszczył Pani życie.

Życzę powodzenia!

Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl

Dzień dobry,

Korzystanie z farmakoterapii bez konsultacji psychiatrycznych wiąże się z bardzo dużym niebezpieczeństwem. Radzę jak najszybciej udać się na wizytę do lekarza, który poradzi Pani co robić dalej

Pozdrawiam