Duszności, wahania temperatury i lęk przed przebywaniem w samotności

Moje objawy to nagły paniczny lęk, duszność ogromna duszność, czuje się jakbym miała zaraz zemdleć i już nie wstać, na początku jest mi strasznie gorąco, następnie po kilku minutach strasznie zimno i zaczynają mi się trząść ręce i nogi. Od jakiegoś czasu mam lęk przed przebywaniem w samotnośći np. boję sie jechać w dalszą podróż sama, ponieważ obawiam się, że może mi się właśnie to przxytrafić i nikt mi nie pomoże... Byłam 2 tygodnie temu u dr Neurolog i powiedziała mi , że to na tle nerwowym.

Mgr Justyna ĹwierczyĹska

Głównymi przyczynami występowania lęku jest poczucie zagrożenia i niepewność. Możemy reagować lękiem zarówno na egzamin czy kłótnia z osobą bliską jak i na wszelkie sytuacje trudne, które się nawarstwiają i sprawiają, że lęk przybiera postać chroniczną.

W każdym przypadku jednak lęk pojawia się, kiedy sytuacje i problemy zewnętrzne przerastają naszą możliwość ich rozumienia. Nie jesteśmy gotowi emocjonalnie, by się z nimi zmierzyć. Można powiedzieć, że brak nam pewnych umiejętności wewnętrznych.

Wiek 23 lat, to okres kiedy zaczynamy dorastać, zbliża się koniec studiów, wchodzimy w dorosłe życie, zaczynamy poważniej podchodzić do wielu spraw. Lęk, o ile nie wynika z konkretnych problemów typu choroba, czy problemy rodzinne, może w tym wieku być wynikiem dojrzewania, stawania się dorosłą osobą. Ta dorosłość może jednak być przerażająca.

Dzień dobry!

Zaburzenia lękowe, ataki paniki leczy się psychoterapeutycznie, niekiedy w połączeniu z farmakoterapią pod opieką lekarza psychiatry.

Pozdrawiam!