Duża nadwaga u nastolatka - sposoby leczenia

Witam. Mam 19 lat. Moja waga to koło 110 kg (kawał), przy wzroście 193 cm. Prowadzę siedzący tryb życia z racji szkoły zwłaszcza. Wieczorami i rano ćwiczę hantlami, a w cieplejsze dni jeżdżę rowerem (około 5 km). Praktycznie wszędzie po mieście poruszam się samochodem. Czuję się ociężale i niekomfortowo. Zależy mi na jak najkorzystniejszej utracie wagi, jak najwięcej, aby osiągnąć normalną wagę wg. wskaźnika BMI oraz jak najszybciej to możliwie.

19 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Wskaźnik BMI obliczony dla podanych przez Ciebie wartości masy ciała i wzrostu wynosi 29,5. Biorąc pod uwagę normy, oznacza to, że masz nadwagę. Pamiętaj jednak, że zanim rozpoczniesz odchudzanie powinieneś skonsultować się z lekarzem, w celu sprawdzenia, czy przyczyna nadmiernej masy ciała nie ma podłoża chorobowego, jatrogennego, czy też wynika ze złego odżywiania lub siedzącego trybu życia. Lekarz oceni również, czy nie ma przeciwwskazań do podjęcia odchudzania. Następnie zalecana jest wizyta u dietetyka, który przeanalizuje sposób odżywiania i dobierze dietę odpowiednią do Twoich potrzeb, trybu życia i upodobań kulinarnych, a także będzie kontrolował cały przebieg odchudzania. Umożliwi to racjonalną utratę masy ciała, a następnie brak efektu jo-jo.

Tymczasem natomiast postaraj się zwiększyć poziom aktywności fizycznej oraz zastosować zasady zdrowego żywienia, które opisuje piramida zdrowego żywienia.