Duża stopa - czy oznacza to, że bedzie się wysokim?

Czy duża stopa oznacza to, że będzie się  wysokim/średnim? Ja np. mam (prawie) 13 lat i noszę buty o rozmiarze 38. Mam 158 cm wzrostu. Mama - 158cm, but 36. Tata - 168cm, but - bodajże 41. Brat - 169 cm, but chyba 41. Młodszy brat - 143/4cm, but - 36. Pozdrawiam :)

ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Nie istnieje korelacja między długością stopy a wzrostem. Najważniejszą składową przy prognozowaniu wzrostu końcowego jest wiek kostny. Określa się go na podstawie zdjęcia RTG lewego (niedominującego) nadgarstka i analizie wieku kostnego na podstawie atlasu radilogicznego.

Najprostszy schemat obliczania przewidywanego wzrostu końcowego na podstawie wzrostu końcowego rodziców opracował Tanner. Uwzględnia on także uzależnienie od płci.
Dla chłopców: średnia arytmetyczna wzrostu rodziców + 6,5cm
Dla dziewcząt: średnia arytmetyczna wzrostu rodziców - 6,5cm.

Trzeba pamiętać, że jest to tylko prognoza, a wzrost końcowy zależy także od wieku innych czynników (np. gospodarki hormonalnej, czy stopnia odżywienia).

Pozdrawiam