Duże wzdęcia brzucha po posiłkach i uczucie przelewania

Witam! Od kilku tygodni mam problem z brzuchem, tzn. powiększa się do postaci ''balona'' po każdym posiłku, może to być nawet jogurt naturalny, nie ma znaczenia co zjem, za każdym razem wyglądam jak piłka. Gdy wstaję rano jest płaski, jednak nieznacznie, powiększony po środku i twardy. Z prawej strony ok. 10 cm poniżej linii żeber jest bardziej uwypuklony i przy mocniejszym nacisku można wyczuć jakiś guz, kulkę. Za każdym razem jak jem przelewa mi się w brzuchu i bulgocze.

Kilka dni temu miałam duży problem z wypróżnianiem się, aktualnie jest w miarę w porządku, bo znacznie zwiększyłam ilość płynów dziennie, zaznaczę, że nigdy mi to nie doskwierało. Wykluczam ciążę ponieważ biorę antykoncepcję hormonalną, a dla świętego spokoju zrobiłam test i wyszedł negatywnie. Wydaje mi się, że sikam o wiele częściej niż zwykle i od ok miesiąca mam kilka punktowych, swędzących wyprysków w różnych częściach ciała.

Mam 22 lata i jestem osobą dość szczupłą i aktywną. Wydaje mi się, że to jakieś problemy związane z układem pokarmowym, a więc dodam, że jestem studentką i od paru lat prowadzę nieregularny tryb życia: posiłki o różnych porach, czasami z braku czasu pominięcie któregoś. Czego mogą to być objawy? Jeżeli nie ustąpi gdzie powinnam się udać, pomijając lekarza rodzinnego, bo aktualnie nie mam takiej możliwości.

Aby konkretnie odpowiedzieć na Pani pytanie musiałbym Panią bezpośrednio zbadać. Takie dolegliwości wymagają kompleksowej diagnostyki całej jamy brzusznej, całego przewodu pokarmowego. Mogą być związane z patologią w zakresie całego przewodu pokarmowego począwszy od żołądka skończywszy na jelicie grubym. Dlatego diagnostyka powinna zacząć się od USG jamy brzusznej, a następnie być może trzeba będzie wykonać gastroskopię, a być może i kolonoskopię.

Ze względu na problemy z oddawaniem moczu na pewno trzeba by przynajmniej wykonać badanie ogólne moczu. Kompleksową diagnostyką i leczeniem powinien zając się najlepiej gastroenterolog. Trzeba zdawać sobie sprawę, że dolegliwości mogą mieć prozaiczną przyczynę czyli mogą być związane z zaburzeniami w pracy jelit (zespół jelita drażliwego). O wszystkim zadecyduje lekarz po bezpośrednim badaniu.