Dużo schudłam i zanikł mi okres - co mam zrobić, aby cykl menstruacyjny powrócił do normy?

Witam! Mam 22 lata, ważę 54 kg i mam 170 wzrostu. W ciągu roku schudłam 45 kg. Odchudzałam się od kwietnia 2010 do marca 2011 roku z wagi 99 kg spadłam do wagi 54. Miesiączka zanikła już przy wadze 79 kg po 3 miesiącach (koniec lipca) odchudzania. Czekałam do grudnia i w końcu poszłam do ginekologa - dała mi luteinę, ale to nie pomogło, więc przepisała mi tabletki antykoncepcyjne. Dopóki je brałam przez 3 miesiące miałam okres (styczeń, luty, marzec), po odstawieniu tabletek znowu zanikł i teraz od kwietnia do lipca dalej nie mam okresu. Co mam zrobić, żeby wrócił, ile mam przytyć? Czy jeśli przytyje to wróci? Bardzo mi na tym zależy :(. Dodam jeszcze tylko, że całe życie od małego dziecka byłam gruba.

Lek. Marta Hat

Witam!
Aktualne BMI u Pani wynosi 18,7. Znajduje się ono w dolnej granicy normy.
Odzyskanie prawidłowej masy ciała czy powrót do prawidłowego odżywiania jest kluczowym warunkiem powrotu cyklu miesiączkowego. Nieleczony zanik miesiączki może się przyczyniać do późniejszych konsekwencji wywołanych zaburzeniami równowagi hormonalnej w organizmie - np. zmiany w tkance kostnej.
Jeżeli ginekolog wykluczył inne przyczyny zatrzymania miesiączki należy dostosować swoją masę ciała do poziomu minimalnego, który będzie umożliwiał właściwe funkcjonowanie organizmu. Nie można określić jak szybko nastąpi powrót miesiączki, ani przy jakiej liczbie kilogramów. Normalizacja gospodarki hormonalnej może trwać przed dłuższy okres czasu - nawet kilka cykli. Wcześniej miesiączka może być nieregularna.
Aktualne zapotrzebowanie energetyczne przy niewielkiej lub zerowej aktywności fizycznej wynosi około 1700 kcal. Aby przytyć należy spożywać więcej - około 2400-2700 kcal/dobę. W zależności od stopnia aktywności fizycznej należy zmodyfikować zapotrzebowanie.
Przykładowa dieta pomagająca w przytyciu : http://portal.abczdrowie.pl/dieta-wysokokaloryczna
Pozdrawiam serdecznie !