Duży apetyt i pragnienie oraz wolne tempo przybierania na wadzę a cukrzyca

Witam serdecznie. Moja 19-miesięczna córeczka urodziła sieę z wadą serca pod postacią ubytku przegrody międzyprzedsiąkowej i zwężoną tętnicą płucną. Jest pod stałą opieką kardiologiczną i jak na razie jej serduszko nie wymaga operacji. Martwi mnie jej nadmierny apetyt i pragnienie, córka cały czas jest głodna, bardzo dużo je i pije, a pomimo tego słabo przybiera na wadze, w ciągu dnia potrafi spać 4-5 godz, zdarza się także, że przy dłuższym płaczu wymiotuje. Badania krwi i moczu wyszły w normie. Lekarz pediatra skierował nas na badanie na obecność glukozy we krwi. Czy to mogą być objawy cukrzycy? W moczu glukoza była nieobecna. Niestety, na razie nie mogę zrobić tych badań, ponieważ córka ma zapalenie oskrzeli. Dziękuję i pozdrawiam.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Objawy w postaci słabego przybierania na wadze przy dużym zapotrzebowaniu na energię (zwiększony apetyt) i płyny, może wskazywać na dekompensację wady serca. Proponowałbym w pierwszej kolejności skierować się do kardiologa w celu powtórnej oceny stanu kardiologicznego dziecka.

Brak glukozy w moczu przemawia raczej przeciwko cukrzycy. Jednak, aby się o tym przekonać, należy wykonać oznaczenie glukozy na czczo w surowicy krwi. Gdyby była to cukrzyca, wzmożonemu pragnieniu klasycznie towarzyszyłyby zwiększone oddawanie moczu, brak apetytu, osłabienie.

Proponuję być pod stałą opieką lekarza pediatry. W razie jakiegokolwiek pogorszenia się stanu dziecka, proszę bezzwłocznie udać się do lekarza.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.