Duży apetyt u 11-latki

Moja 11 letnia córka jest niska ma dość duży brzuch i spory apetyt pokryjomu podjada choć jest pilnowana przeze mnie nie lubi w szkole wfu bo trudno jej ćwiczyć zauważyłam że ona nie gryzie potraw tylko je łyka jest leniwa o ćwiczeniach domowych na utrare tego brzucha nie ma mowy buntuje się za jedzenie oddałaby chyba wszystko czy muszę ją jakoś specjalnie leczyć? do kogo mam się z nią udać ?jakiego specjalistę wybrać? napomknę że jest najlepszą uczennicą w klasie i bardzo inteligentną osobą

Przede wszystkim powinna się Pani udać do specjalisty od żywienia, który przeanalizuje Państwa sposób odżywiania się i dietę dziecka. Przyczyną objadania się i odczuwania przez dzieci bezustannego głodu może być tzw. ukryte niedożywienie czyli niedobory w diecie wybranych składników (jak witaminy, minerały). Organizm próbując z tym walczyć wysyła cały czas sygnał o głodzie. Jeżeli dieta dziecka okaże się prawidłowa to polecam wizytę u dobrego pediatry, który sprawdzi czy zachowanie nie ma podłoża chorobowego. Co do "lenistwa" w sprawie ćwiczeń to ciężko jest powiedzieć na ile jest ono skutkiem, a na ile przyczyną nadmiernej masy ciała. Może córce jest po prostu ciężko ćwiczyć, bo czuje się ociężała. Ma to szczególne znaczenie w kwestii zajęć szkolnych, gdzie dla dzieci ma znaczenie nie tylko sam wysiłek fizyczny, ale również aspekt społeczny (jeżeli córka jest mało sprawna koledzy mogą się z niej śmiać na zajęciach, nie będzie chciała ćwiczyć). Może dobrze byłoby zapisać ją na wybrane przez nią zajęcia poza szkołą, gdzie nie będzie odczuwała takiej presji. Poza tym proszę z córką porozmawiać na temat konsekwencji zdrowotnych otyłości - jeżeli jest mądrą dziewczynką argumenty tego rodzaju mogą pomóc jej w zrozumieniu konsekwencji swojego zachowania i je zmienić.

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie!

Przyczyn chęci podjadania może być wiele!
Z jednej strony warto przeanalizować różne sprawy, np.: czy dzień Dziewczynki rozpoczyna się pełnowartościowym śniadaniem, czy w ciągu dnia pojawiają się regularnie spożywane wartościowe posiłki. A może Pani córka zbyt mało wypija w ciągu dnia? Często pragnienie myli się się chęcią jedzenia!
Tak naprawdę dobrze by było rozsądnie i spokojnie przeanalizować sposób odżywiania, skorygować pojawiające się błędy i zauważyć, czy następuje poprawa. Jeśli poprawa nie będzie wystarczająca, wówczas należy przemyśleć czy nie jest to jedzenie spowodowane problemami emocjami, a w tym pomoże psycholog.

Pozdrawiam i pozostaję do dyspozycji!

Monika Frank, Dietetyk
http://poznan.mojdietetyk.pl/o-poradni.html