Duży guzek w prawej piersi

Moja mama od 2 lat ma takie zgrubienie, guz nad prawą piersią. Ma ok. 5 cm. Mama co 4 lata robi chyba mammografię, której wyniki były zawsze w porządku. Lekarz skierował ją dzisiaj do chirurga. Czy to może być coś groźnego?

Proszę o odpowiedź.

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Trudno mi ustosunkować się do guza, nie wiedząc jak wygląda, ani jaki jest w badaniu palpacyjnym. Mammografię po 40. roku życia najlepiej wykonywać co 2 lata, wtedy jest szansa, że niczego się nie przeoczy.

Większość guzów w piersiach to zmiany łagodne (ok. 80%), natomiast należy pamiętać, że rak piersi jest najczęstszym nowotworem występującym u kobiet, a prawdopodobieństwo jego rozpoznania wzrasta z wiekiem osiągając apogeum po 40. roku życia.

Dlatego też w pewnością należy wyjaśnić jaki jest charater guza u Pani Mamy - wykonać USG, biopsję, lub jeżeli lekarz sugeruje od razu usunięcie - poddać się temu.

Pozdrawiam serdecznie