Duży i twardy brzuch

Witam, w wyniku perforacji uchyłka esicy wytworzył się ropień w miednicy mniejszej. Miałam operację 12 lipca 2011 r. metodą Hartmana z wyłonieniem czasowej stomii. Już po tej operacji brzuch mój stał się nienaturalnie duży i cały czas wtedy, gdy stałam lub chodziłam (podczas siedzenia i leżenia nie odczuwałam tego) czułam takie rozpieranie, mogę je przyrównać do czasu, kiedy byłam w ciąży i dziecko rosło w moim brzuchu. Myślałam, że to dlatego, że mam wyłonioną stomię i że jelita są w nienaturalnym położeniu. Drugą operację przywrócenia ciągłości przewodu pokarmowego miałam po 4 miesiącach w listopadzie 2011 roku, czyli już jestem 4 miesiące po niej. Lecz brzuch mój jest w dalszym ciągu duży, twardy, znowu czuję to rozpieranie jak siedzę i leżę to wszystko jest ok, kiedy tylko wstanę tak jakby te jelita były w innym położeniu niż kiedyś, ja czuję, że je mam. Mogę jeszcze powiedzieć, że czuję jakby ich było więcej i nie mieściły się w brzuchu.

Czy to możliwe, żeby jelita po operacji zmieniły swoje położenie i nie wróciły do poprzedniego stanu po zlikwidowaniu stomii? Ja nie mogę się do tego przyzwyczaić, zresztą nie chcę, nie chcę mieć takiego dużego brzucha, bo wyglądam jak w ciąży i nie mogę w nic normalnego się ubrać. Mówiłam o tym lekarzowi, wtedy kazał mi się położyć, mówiąc że zobaczymy. Ale jak ja się kładę to wszystko opada i jest w porządku. Gdy dotykam brzucha to jakby wszystko było bliżej niż kiedyś, przecież kiedyś nie czułam, że mam jelita a teraz tak. Mogę dotknąć się pod brzuchem, ostatnio dotykałam się pod brzuchem podtrzymując go jak byłam w ciąży. Często kluje i pobolewa mnie w brzuchu. Lekarz zlecił mi kolonoskopię, żeby zobaczyć czy w innym miejscu na jelicie nie ma uchyłków. Ja już tak jestem rozczarowana tym wszystkim, że boję się tego badania, że znowu coś będzie nie tak, bo przecież to badanie nie jest pozbawiane skutków ubocznych, które mogą się zdarzyć.

Proszę mi wszystko wytłumaczyć i czy mogą być teraz po tych dwóch operacjach jelita bardziej wybrzuszone niż przed? Dlaczego mam taki duży twardy brzuch i czuję rozpieranie w środku jakby było za dużo jelit? Bardzo proszę o odpowiedź, za którą z góry dziękuję! Pozdrawiam!

Radziłbym tak jak zalecił lekarz wykonać kolonoskopię celem dokładnej oceny stanu jelita grubego. Dopiero badanie kolonoskopowe może ewidentnie wytłumaczyć przyczyny Pani obecnych dolegliwości. Trzeba zdawać sobie sprawę jednak z tego, że obecne dolegliwości są spowodowane powstaniem zrostów głównie na skutek przebytego kałowego zapalenia otrzewnej z wytworzeniem ropnia w miednicy mniejszej oraz operacjami następowymi. Takie zrosty niestety mogą powodować duże dolegliwości (wzdęcia, zaburzenia w oddawaniu stolca, odczucie złej pracy jelit, kurcze jelit, falowe bóle brzucha, bóle kolkowe jelit). To typowe dolegliwości dla zrostów jakie powstają w czasie zapalenia otrzewnej na różnym tle i operacji w zakresie jamy brzusznej. Niestety co do leczenia nie ma żadnych bezpośrednich sposobów. Czasami w ostateczności trzeba wykonać zabieg uwolnienia takich zrostów. Można też zastosować leki wspomagające pracę jelit jakie stosuje się np. w zespole jelita drażliwego. O wszystkim powinien zadecydować lekarz prowadzący.