Duży niedobór żelaza i stosowanie suplementów

Witam, Mam duży niedobór żelaza (Ferrytyna(ICD-9:L05) mam zaledwie 4 ug/l a norma jest od 15-150) przyjmuje żelazo Tardyferon 2x1 tab. mam pytanie kiedy powinnam je przyjmować aby się dobrze wchłaniało a nie podrażniało bardzo żołądka. Drugie pytani: czy mogę je przyjmować razem z witaminą D? Z góry bardzo dziękuję za poświęcony czas. Katarzyna Sz.

Mgr Olga Marzol Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie,

Wielokrotnie już niewielkie zmiany w Naszych nawykach mogą w znaczący sposób wpłynąć na wchłanianie się suplementu lub leku. W przypadku żelaza najlepiej spożywać je na czczo (rano po przebudzeniu oraz po kolacji przed samym snem, ok 3 h po ostatnim posiłku). Warto również w diecie zwiększyć podać witaminy C (ziemniaki, natka pietruszki, owoce leśne, cytrusy oprócz grejpfruta, czarna porzeczka), ponieważ zwiększa ona wchłanianie żelaza. Bardzo korzystnie wpływają również Witamina B12 , B6 oraz kwas foliowy (zielona warzywa). Warto byłoby na czas kuracji żelazem ograniczyć spożywanie mleka i przetworów mlecznych oraz produktów mącznych oraz kasz. Zwiększyć można spożywanie czerwonego mięsa (pamiętać o odpowiedniej obróbce termicznej : duszenie, pieczenie i gotowanie) oraz buraków w różnej postaci.

Co do ochrony żołądka - najlepiej jest dbać o żołądek za pomocą probiotyków. Te zdrowe bakterie ochraniają naszą śluzówkę, zapobiegając podrażnieniom. Najbardziej skuteczne będą probiotyki w płynie. Spożywać je 2 razy dziennie zaraz po posiłkach (3 łyżki stołowe ze szklanką wody).

Mam nadzieję, że moja odpowiedź okaże się pomocna,

Pozdrawiam,

Mgr Olga Marzol