Duży poziom testosteronu a ospałość

Witam,mam za dużo testosteronu we krwi jednak ani moja sylwetka anie zachowanie na to nie wskazuje. Jestem bardzo słaby fizycznie a do tego ospały, bojący się nowych sytuacji, brak chęci do życia a nawet nie cieszę się wystarczającym popędem. Może wszystko jest spowodowane hormonem wzrostu, którego mam mało (0,14ng/ml) mimo że jestem wysoki. Proszę o wypowiedź raczej endokrynologa a nie lekarza, który mi powie o to abym udał się do endokrynologa. Z góry dziękuję.

Dzień dobry,

Powinien Pan wykonać dodatkowe badania, m.in. ocenić pozostałe hormony przysadki - proszę oznaczyć na początek: LH , FSH i PRL. Teoretycznie może mieć Pan wysokie wartości testosteronu wynikające z nadmiaru gonadotropin , co może być spowodowane m.in. czynnym hormonalnie gruczolakiem przysadki. Jednak, aby dobrze Pana zdiagnozować konieczne jest dokładne badanie fizykalne i szczegółowy wywiad lekarski. Niskie libido może wynikać np. z podwyższonego poziomu prolaktyny lub podwyższonego stężenia estradiolu we krwi - zaburzone proporcje między testosteronem a estradiolem. Niezwykle istotna jest Pana dieta i tryb życia. Niskie wartości hormonu wzrostu mogą wynikać z niedoczynności przysadki w tym zakresie, co do jej przyczyny - aby ją określić należy wykonać dodatkowe badania, w tym w razie konieczności badania obrazowe. Jeśli skontaktuje się Pan z endokrynologiem, ten po zbadaniu Pana zaleci odpowiednie badania. Nie ma sensu, aby wydawał Pan niepotrzebnie pieniądze i oznaczał "wszystko". Wizyta u specjalisty pozwoli ukierunkować Pana na prawidłową diagnostykę, co zaoszczędzi Panu czasu i ograniczy niepotrzebne wydatki.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz