Duży przyrost Beta HCG w ciąży

Pisałam wcześniej do Państwa, dziękuję za odpowiedź i cierpliwość. Mam 34 lata. Jestem w ciąży. To moja trzecia ciąża. Z tym, że drugą ciążę poroniłam 2 lata temu w 8 tygodniu ciąży. Ostatnią miesiączkę miałam 4 grudnia 2011 roku. U lekarza byłam 5 stycznia. Nie robił USG. Kazał przyjść za 2 tygodnie. Wziąć Duphaston, zrobić betaHCG. Wynik z 10.01.2012. betaHCG 9463,48 (normy podane 1-10 tydzień 201,64-225000,00). Wynik z 12.01.2012. betaHCG 23467,14. Następna wizyta była wczoraj 19.01.2012. Do tego właśnie dnia miałam niesamowite mdłości i piersi miałam wręcz obrzęknięte. Miałam wrażenie wcześniej, że w ogóle jestem taka „pełna”. Rano wstałam i mdłości dużo mniejsze, piersi tylko trochę bolą. I nie czułam tej pełności. Pobolewał mnie brzuch delikatnie, zwłaszcza z prawej strony. Byłam u pana doktora. Nie mówił za wiele. Był zdziwiony dużym przyrostem BetaHCG. Ale stwierdził, że to może laboratorium. No, ale zrobił USG. Okazało się, że serduszko bije. Powtarzał, że nie robimy nic, płód żyje, nie martwić się, bo ja bardzo przeżywam tę ciążę, bardzo chcę żeby było wszystko dobrze. Jednak jest kilka rzeczy, które mnie nurtują. A pan doktor mówi - zobaczymy za 2 tygodnie.

Mam torbielkę na jajniku prawym. Pan doktor mówił, że nie powinna mieć wpływu na ciążę. Poza tym pęcherzyk ma delikatną formę kwadratu. I tu się martwię, czy nie powinien być okrągły? No i jeszcze wiek ciąży. Według USG to 6 tygodni. Pan doktor mówił, że dzidziuś ma teraz ok. 4 mm, a wiek według miesiączki to przecież 7 tygodni. Czy to coś złego? Brzuch mnie nie boli, tak czasem coś delikatnie, nie wiem jak to ująć: załaskocze czy zaszczypie. Biorę w dalszym ciągu Duphaston. Nie czuję się źle, może trochę psychicznie. A boję się czy te odchylenia to taka fizjologia, czy może coś nie tak jest. Bardzo proszę o pomoc, o wyjaśnienie, po co jest pęcherzyk, jaką rolę spełnia i czy jest normalny? Czy na tym etapie można coś powiedzieć? Czy ta Beta HCG nie zwiastuje czegoś złego? Czy może ją powtórzyć, tak sugerował Pan Doktor, tak dla uspokojenia się. I co z wiekiem ciąży? Dziękuję bardzo.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Tak jak powiedział Pani lekarz: wszystko na razie przebiega prawidłowo. Najważniejsze, że uwidoczniono czynność serca zarodka. Owulacja mogła wystąpić nieco później, niż 14 dni po pierwszym dniu ostatniej miesiączki. Jest to tym bardzie prawdopodobne, jeśli Pani cykle są dłuższe niż 28 dni. Stąd może wziąć się niezgodność w czasie trwania ciąży wg USG i wg ostatniej miesiączki. Ponadto,należy wziąć pod uwagę błąd pomiaru, który ma znaczenie przy tak niewielkich strukturach. Pęcherzyk ciążowy rzadko przybiera idealnie okrągły kształt. Ocena jego kształtu nie ma w zasadzie znaczenia da prognozowania losów ciąży- liczy się przede wszystkim prawidłowa czynność serca zarodka. Pęcherzyk ciążowy jest strukturą, która składa się z tkanki zarodka i błony śluzowej macicy przekształconej ciążowo (doczesnej). Nie spełnia on roli jeśli chodzi o odżywianie czy podtrzymywanie zarodka przy życiu, jest po prostu pierwszą strukturą rozpoznawaną w USG w ciąży. Myślę, że nie ma sensu po raz kolejny oznaczać stężenia betaHCG, ponieważ nie ma ryzyka ciąży pozamacicznej ani objawów zagrażającego poronienia. Pobolewania w podbrzuszu mają prawo występować w I trymestrze jak i w późniejszych etapach ciąży, ponieważ macica powiększa się, jest przekrwiona i pociąga za więzadła, na których jest zawieszona.

Pozdrawiam serdecznie!