Dwa następujące po sobie bardzo długie cykle - co robić?

Witam!
Mam 28 lat i jestem kobietą. Nagle i bez żadnej widocznej przyczyny zaczęło się coś dziać dziwnego z moimi cyklami. Miesiączkuję od 17 lat i zawsze moje cykle były mniej więcej regularne i nie miałam żadnych problemów ginekologicznych. Od maja 2009 nie stosuję żadnych metod antykoncepcji (do tego momentu przez 1,5 roku tabletki) i wyglądamy z mężem dzidziusia, choć się specjalnie nie staramy.

Po odstawieniu tabletek cykle również były regularne do listopada. Miesiączka zaczęła się 16.11.09 (planowo), ale następna dopiero 25.12.09, co daje cykl 39-dniowy, czyli o około 10 dni za długi. Następnie 08.01.2010 - 14 dnia cyklu zaczęło mi się trzydniowe słabe krwawienie. Od tego czasu dwukrotnie (w 32 i 51 dniu cyklu) zaobserwowałam podbarwienie wydzieliny z pochwy krwią i więcej nic. Dziś jest 52 dzień cyklu. W tym tygodniu dwukrotnie robiłam test ciążowy płytkowy- oba wyszły negatywnie. Od 9 dni mam mdłości, bóle głowy i czuję się jakbym była przeziębiona, choć nie jestem. Za to brzuch mnie nie boli tak jak zwykle przed miesiączką.
Do mojej ginekolog są gigantyczne kolejki (najbliższe wolne terminy za 6 tygodni). Byłam u niej zapytać co mam robić? Powiedziała, żeby poczekać jeszcze tydzień, a jak się sprawa nie rozstrzygnie (miesiączka albo pozytywny test na ciążę) to się zapisać na wizytę. No tak, ale za 6 tygodni?
Dodam, że na wiosnę miałam badany poziom hormonów tarczycy i oglądał mnie endokrynolog i wszystko było w normie. Skończy się na tym, że pójdę gdzieś prywatnie, ale chciałabym wiedzieć gdzie - do ginekologa czy do ginekologa-endokrynologa, a może do lekarza rodzinnego najpierw? Może zrobić najpierw dla pewności test z krwi na ciążę (tylko nie wiem gdzie, prawdę mówiąc)? Co może być powodem takich nagłych zaburzeń?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Badanie stężenia hCG we krwi może Pani wykonać praktycznie w każdej przychodni. Jeśli wynik tego badania będzie negatywny, to można przypuszczać, że cierpi Pani na zaburzenia hormonalne, np. hiperprolaktynemię, zespół policystycznych jajników lub zaburzenia czynności tarczycy (co jest najmniej prawdopodobne, ponieważ była Pani niedawno w tym kierunku badana). Nie są to ostre schorzenia, wymagające bardzo szybkiej interwencji, dlatego jeśli nie spieszy się Pani bardzo z ciążą, to może Pani odczekać nawet 6 tygodni z wizytą u lekarza. Lekarz ginekolog wykona lub skieruje Panią na badanie USG narządu rodnego (przede wszystkim w celu oceny jajników) oraz zleci podstawowe badania hormonalne. Wyniki tychże pozwolą najprawdopodobniej na wstępną lub nawet ostateczną diagnozę i zaplanowanie leczenia.
Pozdrawiam serdecznie!