Dwa poronienia, pozytywny test ciążowy i pusty pęcherzyk w badaniu USG

Jestem po 2 poronieniach, mam bardzo nieregularne miesiączkowanie. Cykl między 32 a 46 dni. Teraz jestem w 39 dc, tydzień temu miałam potworny ból brzucha i brunatne plamienie. Zrobiłam test ciążowy, który wyszedł pozytywnie. 2 dni później zrobiłam sobie betaHCG - 2000 na wizycie u gin. 4 dni temu. Pani doktor powiedziała, że w macicy pusto i że mam poczekać 2 tyg. Zniecierpliwiona dziś poszłam zrobić powtórnie usg i pani je robiąca powiedziała, że widzi pusty pęcherzyk - że mam się nie nastawiać i poczekać. Co mam robić dalej i czy mam szansę na zdrową ciążę?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jest jeszcze zbyt wcześnie, by ostatecznie wyrokować, co do Pani ciąży. Należy ponownie wykonać badanie USG za tydzień i najlepiej również oznaczyć poziom beta HCG (podjednostka gonadotropiny kosmówkowej). Przy poziomie powyżej 1500 mIU/ml, w jamie macicy powinien być widoczny pęcherzyk ciążowy. Jego brak nasuwa wstępnie podejrzenie ciąży ektopowej (pozamacicznej). W przebiegu takiej ciąży w jamie macicy obserwować możemy czasem tzw. pseudopęcherzyk, który można pomylić z prawidłowym pęcherzykiem w ciąży wewnątrzmacicznej. Z drugiej strony, czasem prawidłowy pęcherzyk jest widoczny dopiero przy nieco wyższych stężeniach gonadotropiny kosmówkowej, tak więc niewykluczone, że Pani ciąża rozwija się zupełnie prawidłowo. Należy również wykluczyć tzw.puste jajo płodowe, czyli nieprawidłowy rozwój ciąży, kończący się zawsze poronieniem. Kolejne badanie USG wykonane po tygodniu bardzo dużo wyjaśni, szczególnie w połączeniu z kontrolą wzrastania poziomu betaHCG. Ten ostatni we wczesnej ciąży prawidłowej wzrasta ok. dwukrotnie co 2 dni, natomiast w przypadku ciąży ektopowej czy pustego jaja- wzrost jest mniej dynamiczny lub następuje powolny spadek.

Pozdrawiam serdecznie!