Dwa razy poroniłam. Czy teraz jestem w ciąży?

Witam bardzo serdecznie. Piszę, ponieważ mam pewien problem. Nie wiem co już mam o tym wszystkim myśleć. Przyznam się szczerze, że zaczynam się załamywać :( Otóż mam 24 lata, juz dwa razy poroniłam w zeszłym roku w sierpniu (były to zaledwie początki), a drugi raz w tym roku w lutym, był to już 3. miesiąc. W tym miesiącu z mężem postanowiliśmy, że spróbujemy po raz kolejny (okres rozpoczął mi się 4 sierpnia i trwał 7 dni ). Ale niestety od wczoraj, tj. 19 VIII zaczęło się coś nie tak. Mam jakieś dziwne plamienia, ale tylko chwilami może i dziwnie to brzmi, ale jest tak w rzeczywistości. Pierwszy raz zauważyłam je wczoraj koło południa i do końca dnia nic. Dzisiaj ponownie się pojawiły i również jednorazowo i do teraz nadal nic. Plamienia są w postaci śluzu z niewielka ilością krwi. Dodam, że wczoraj trochę pobolewało mnie podbrzusze. Dzisiaj też z resztą, ale nie tak, jak wczoraj. Nie wiem, być może, że ze zdenerwowania, nie wiem. Podkreślę jeszcze, że miesiączkuję nieregularnie. Chciałabym uzyskać jakaś pomoc. Jeszcze co najważniejsze, gdy opisywałam sytuację sprzed roku (poronienie) było też na tej samej zasadzie. Miesiączkę dostałam 14 sierpnia 2009, a 27 sierpnia już byłam w szpitalu. Na parę dni przed miesiączką miałam to samo jak teraz, tyle że w zeszłym roku krwawienie wystąpiło bardzo obfite i był bardzo silny ból brzucha, teraz natomiast nie ma krwawienia, tylko jak to nazwałam sobie plamienie chwilowe. Bardzo proszę o pomoc i zrozumienie. Ponieważ nie chcę przechodzić po raz trzeci tego samego i wolę dmuchać na zimne. A pragnę podkreślić, że u mnie na wizytę czeka się 3 tyg. i nie wiem, czy nie lepiej będzie, gdy skorzystam z porady tutaj na stronie i w razie czego szybko prywatnie do ginekologa. Z góry bardzo dziękuję. Pozdrawiam serdecznie

Redakcja abcZdrowie

Witaj,

trudno za pośrednictwem Internetu odpowiedzieć, czy jesteś w ciąży czy nie. Warto byście wspólnie z mężem przygotowali się do ciąży, razem z ginekologiem powinniście wykluczyć wszystkie choroby, które mogą powodować poronienia - warto byś skonsultowała się także z reumatologiem (częste poronienia, szczególnie w tak młodym wieku, powinny być diagnozowane pod kątem układowych chorób tkanki łącznej).

Nie należy się poddawać, warto z rozsądkiem podejść do ciąży i bardzo dobrze się na nią przygotować i dbać od pierwszych dni, a gdy będzie to konieczne położyć się na oddział. Warto byś w miarę możliwości jak najszybciej udała się do lekarza prowadzącego.