Dychawica oskrzelowa

Dzień dobry chciałem się zapytać o rade. 4 tygodnie temu poszedłem z temperatura na dyskotekę, po niej następnego dnia napadła mnie duszność jakiej nigdy przedtem nie miałem. Pojechałem na pogotowie i stwierdzono wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych i odesłano mnie do domu. Następnego dnia sytuacja się  powtórzyła, ale na pogotowiu był inny lekarz i przepisał mi antybiotyki które średnio mi pomagały gdyż duszności trochę minęły ale temperatura utrzymywała się 3tyg. trafiłem do innego szpitala i tam stwierdzono u mnie astmę. Miała takie badania jak morfologia, gazometria, spirometria, ekg rtg klatki piersiowej i zatok, badanie moczu. dostałem 2 inhalatory z których korzystam a trzeci w razie duszności ale do tej pory mnie nie napadła, ale nadal utrzymuje mi się  stan podgorączkowy około 37.4. Chciałbym się  zapytać czy to koniecznie musi być  astma czy jakieś zapalenie które mi minie. W rodzinie nikt na astmę nie choruje, a ja nie mam ani kaszlu ani świszczącego oddechu. wyniki wszystkie wyszły w porządku oprócz spirometrii która jak Pani Doktor stwierdziła wyszła średnio, a wynik gazometrii krwi włośniczkowej mam opisany jako obniżenie pO2 średniego stopnia bez retencji Co2. Co Pan/Pani Doktor twierdzi o tym. Martwi mnie to ze utrzymuje mi się  stan podgorączkowy i ze będę musiał do końca życia stosować te inhalatory. Z góry dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Rozpoznanie astmy oskrzelowej postawić można jeśli poza określonymi -mniej lub bardziej typowymi-objawami, uzyskano dodatni wynik spirometrii, tzn. cechy obturacji oskrzeli. Dla różnicowania astmy z przewlekła choroba płuc należy wykonać poza badaniem podstawowym próbę czynnościowa-rozkurczowa bądź prowokacyjna, które są zwykle dodatnie w przypadku astmy, a ujemne w POCHP. Nie znam dokładnie Twoich wyników, zatem nie mogę postawić diagnozy.
pozdrawiam