Dyskomfort i drętwienie po uderzeniu w jedynkę

witam ,ok tygodnia temu uderzyłem się w prawą jedynkę, od tamtej pory odczuwam dyskomfort przy kontakcie tego zęba np z jedzeniem. Wcześniej lekko odczuwałem jego obecność, tzn. był trochę wrażliwy na ciepło i zimno, jednak po kuracjach pastami na nadwrażliwość ból ustał. Jednak teraz boli. Podczas wizyty u stomatologa nie stwierdził zmian typu próchnica, jak również ułamania itp. Od momentu uderzenia (ale nie dokładnie od tego dnia tylko ok 2 dni później) odczuwam drętwość zęba. Co to może być

Witam
Ząb może być jeszcze jakiś czas bardziej wrażliwy po urazie. Należy go co jakiś czas kontrolować, bo może w nim zacząć się rozwijać martwica, której często jedynym objawem może być zmiana koloru zęba nawet po dość długim czasie od urazu. Warto kolejną kontrolę wykonać po miesiącu, potem po pól roku, po roku. Bada się taki ząb radiologicznie, ocenia jego wrażliwość na opukiwanie, zimno.

Lek. dent. Katarzyna KochaĹczyk

odległe objawy uszkodzenia pęczka naczyniowo-nerwowego mogą wystąpić do dwóch lat po urazie - stąd konieczna obserwacja i kontrole ( najlepiej w schemacie: bezpośrednio po urazie, 2, 6, 12 tygodni, 6, 12, 24 miesiące po urazie )
jednym z powikłań ( nawet przy braku próchnicy ) może być martwica miazgi tzw. martwica jałowa - objawiająca się zmianą koloru zęba
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Proszę uzbroić się w cierpliwość i regularnie kontrolować zęba ( też radiologicznie ) w gabinecie stomatologicznym. Jeśli zauważy Pan zmianę koloru zęba ( odcienie szarości ) proszę niezwłocznie udać się do stomatologa.