Dyskopatia kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego - jaki rodzaj leczenia wybrać?

Witam serdecznie. Odebrałam wyniki RTG i oto, co było napisane w opisie zdjęcia: Kręgosłup szyjny wykazuje zwężenie przestrzeni międzytrzonowej C4/C5 i C5/C6 z dziobastymi zaostrzeniami krawędzi trzonowych o charakterze zwyrodnieniowym. Kręgosłup lędźwiowy prawostronnie skrzywiony z poziomym ustawieniem kości krzyżowej wykazuje zwężenie przestrzeni międzytrzonowej L5/S1. Co Pan zaleca: leczenie farmakologiczne, rehabilitacja, kołnierz/gorset, czy też leczenie operacyjne? Pragnę nadmienić, że mam częste bóle głowy, 2 razy w ciągu tygodnia strzyknęło mnie, nie mogę za długo siedzieć. Jakbym się schyliła, np. do kąpieli dzieci, to muszę bardzo powoli się wyprostowywać, a i tak czuję ból. Pozdrawiam Magdalena

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Z opisu zdjęcia RTG wynika, iż cierpi Pani na dyskopatię w odcinku szyjnym i lędźwiowym.

Postępowanie zależy od natężenia objawów, jakie Pani odczuwa.

Najczęściej zaczynamy od leczenia farmakologicznego celem złagodzenia bólu.
Dobre efekty przynosi również fizykoterapia, ciepłe kąpiele, odpoczynek w odpowiednich pozycjach i rehabilitacja.

Leczenie operacyjne stosuje się zazwyczaj, gdy choroba mimo leczenia zachowawczego postępuje. Pacjent skarży się na przewlekłe, coraz silniejsze bóle, drętwienie kończyn oraz problemy z poruszaniem się.

W leczeniu operacyjnym obecnie możliwych jest wiele metod - od klasycznych po mało inwazyjne.

Uważam, że powinna udać się Pani na wizytę do ortopedy bądź do neurochirurga z wynikiem badania, gdyż wtedy możliwa będzie ocena stopnia zaawansowania zmian i wybór najlepszej metody leczenia.

Pozdrawiam!