Dyskopatia - proszę o interpretację wyniku TK.

Na poziomach L2-L3 obecne jest koncentryczne uwypuklenie pierścienia włóknistego o typie bulging. Uwypuklony krążek nie powoduje jednak ucisku na worek oponowy. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego na tych poziomach oraz otwory korzeniowe bez uchwytnej patologii. Na poziomie przestrzeni między kręgowej L5-S1 krążek jest silnie spłaszczony z cechami degeneracji pod postacią objawu próżniowego. Zdegenerowany krążek jest silnie koncentrycznie uwypuklony. Uwypuklony krążek powoduje spłaszczenie przedniej ściany worka oponowego. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego na poziomie protruzji jest zmniejszony do 11 mm. Otwory korzeniowe obustronnie w dolnej części są przywężone przez masę uwypuklonego krążka, który graniczy bezpośrednio z korzeniami wychodzących nerwów rdzeniowych oraz przez hyprertroficzne wyrostki stawowe. Co z tego wyniku wynika i jak się leczy tę przypadłość? Z góry dziękuję za odpowiedź i życzę wszystkiego dobrego.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Wynik Pani badania świadczy o uszkodzeniu krążka międzykręgowego (dysku) na 2 poziomach pomiędzy 2 , a 3 kręgiem lędźwiowym oraz pomiędzy 5 kręgiem lędźwiowym, a kością krzyżową. Na skutek tego uszkodzenia nastąpiło uwypuklenie części centralnej krążka, tzw. jądra miażdżystego, do kanału kręgowego, powodując ucisk (na poziomie L5-S1) na znajdujące się tam korzenie nerwowe. Ucisk ten odpowiedzialny jest za występujące u Pani dolegliwości bólowe.

Dalsze postępowanie zależy od stopnia nasilenia dolegliwości i ewentualnego występowania objawów neurologicznych. Wskazana byłaby konsultacja ze specjalistą  neurochirurgii. Często dobre efekty lecznicze przynosi rehabilitacja. Jednak w niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne.