Dysmorfia a wady genetyczne

Witam, ostatnio zorientowałam się że w naszej rodzinie występuje dysmorfia. Mianowicie u mojego męża została stwierdzona dysmorfia, a raczej dyskretne cechy dysmorfii(opadające powieki, wąskie czoło, długą wąską twarz).Będzie przechodził jeszcze badanie kariotypu żeby sprawdzić czy to rzeczywiście dysmorfia i jakie są tego przyczyny.Czy w przyszłości nasze dziecko odziedziczy po nim te wady genetyczne. Czy dysmorfia jest dziedziczna i jak tak to czy od razu w kolejnym pokoleniu? Ja jestem zdrowa i w tym momencie mam 34 lata. Dysmorfia nie występuje w mojej rodzinie. Martwię się, że dysmorfia przeniesienie się na dziecko? Doskonale wiem, że dysmorfia to wada genetyczna, pomijając już kwestie wyglądu i tych charakterystycznych cech. Lekarz jakiej specjalizacji będzie w stanie ocenić prawdopodobieństwo że nasza dziecka spotka dysmorfia?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Do czasu wyjaśnienia konkretnej przyczyny dysmorfii, tj. do czasu wyniku badania kariotypu nie ma takiej możliwości, by jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Proszę o tym porozmawiać z lekarzem jak już będą mieli Państwo wyniki badań.

Jeśli to sama dysmorfia, bez niczego innego, zapewne odziedziczy trochę tej urody od męża i Pani. Czy ktoś postawił jakieś rozpoznanie zespołu genetycznego u męża? Czasami sama dysmorfia twarzy wystarczy do tego...
Wtedy ryzyko odziedziczenia może być inne (wyższe).