Dysmorfofobia, stany depresyjne u młodej kobiety

Od wielu lat zmagam się z problemami natury psychicznej (dysmorfofobia, stany depresyjne poprzeplatane z cudownym samopoczuciem, ciągłe skrępowanie wśród ludzi, wycofania społeczne). Od dłuższego czasu to wszystko nasila się do takiego stopnia, że zaczyna mi być coraz ciężej funkcjonować. Zgłosiłam się do psychiatry z prośbą o skierowanie na terapię. Najbliższe terminy są za kilka miesięcy, a ja potrzebuję pomocy teraz. Czy mogę np. zgłosić się do szpitala? Jakie mam inne opcje na nfz?

Mgr Marta Żak Psycholog, Katowice

Jeśli stanom depresyjnym towarzyszą uporczywe myśli lub zamiary samobójcze, albo występują inne bardzo silne objawy (np. niemożność wykonywania codziennych czynności, silny lęk i izolacja w domu) może Pani porozmawiać z psychiatrą o ewentualnej hospitalizacji. Zakładam jednak, że Pani lekarz nie znalazł na poprzedniej wizycie przesłanek do pilnego leczenia w szpitalu. Oczywiście stan pacjenta może zawsze się pogorszyć. Jeśli teraz tak właśnie Pani czuje, to proszę spróbować zgłosić się wcześniej do lekarza nie czekając na wyznaczony termin (można też udać się osobiście do szpitala).
Istnieją różne opcje leczenia - psychoterapia indywidualna w Poradni, oddziały dzienne, na których prowadzona jest terapia grupowa czy też leczenie na oddziałach zamkniętych. Niestety leczenie na NFZ przeważnie wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania i lekarz kierujący nie ma wpływu na to, ile będzie Pani musiała czekać na terapię. Psychiatra kieruje do szpitala lub psychologa/psychoterapeuty. O tym, jaki rodzaj psychoterapii jest najlepszy (indywidualna, grupowa, ambulatoryjna, na oddziale, długo- czy krótkoterminowa) decyduje już psychoterapeuta, który Panią będzie konsultować.

Rzeczywiście, leczenie na NFZ wiąże się z reguły z oczekiwaniem. Może pani również rozważyć psychoterapię prywatną (wtedy opłaca ją nie pani ubezpieczenie tylko pani sama), zazwyczaj z krótszym terminem oczekiwania na wizytę. Warto, jeśli objawy są bardzo dokuczliwe, skontaktować się z lekarzem prowadzącym i poinformować go o tym fakcie, być może faktycznie wymagają leczenia szpitalnego.
Życzę powodzenia w walce o siebie i poprawę swojego samopoczucia.

Elżbieta Grabarczyk
http://ppp-salamandra.blogspot.com/