Jak leczy się zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa?

Dzień dobry, wczoraj odebrałam wyniki rezonansu i proszę o poradę. Mam 31 lat, 186 cm wzrostu i 109 kg. Kręgosłup piersiowy: zmiany zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego Th10/Th11 pod postacią dehydratacji oraz obniżenie wysokości. Na tym poziomie widoczne prawoboczne wypukliny modelujące worek oponowy, spłycająca prawy zachyłek boczny i otwór międzykręgowy. Niewielkie guzki Schmorla w obrębie blaszek odTh7 do Th12. Przy przedniej krawędzi trzonu Th12 widoczna torbiel o śr. 10mm. Kręgosłup lędźwiowy: zmiany zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego L5S1 pod postacią dyhedratacji oraz obniżenie wysokości, niewielka szerokopodstawna, głównie obuboczna wypuklina krążka międzykręgowego L3, L4 modelująca worek oponowy oraz spłycającą oba otwory międzykręgowe, bardziej po stronie prawej. Centralna wypuklina krążka międzykręgowego L5 S1 z przerwaniem ciągłości pierścienia włóknistego, modelująca worek oponowy. Naczyniak trzonu L1 o śr. 15mm, guzki Schmorla w obrębie blaszek granicznych trzonów L1-L4, torbiel oponowe w kanale kręgowym na poziomie S3.

Kręgosłup piersiowy: zmiany zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego Th10/Th11 pod postacią dehydratacji oraz obniżenie wysokości. - to zmiany zwyrodnieniowe o niewielkim zaawansowaniu bez znaczenia klinicznego w formie odwodnienia krążka międzykręgowego w zakresie 10 i 11 kręgu piersiowego na tym poziomie widoczne prawo boczne wypukliny modelujące worek oponowy, spłycająca prawy zachyłek boczny i otwór międzykręgowy. - to przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego jak wyżej, która tylko w niewielkim stopniu uciska na rdzeń kręgowy, bez ucisku na korzenie nerwowe (to z punktu klinicznego jest najbardziej istotne) niewielkie guzki Schmorla w obrębie blaszek odTh7 do Th12 - to zmiany po przebytej w dzieciństwie chorobie Scheuermanna, takie zmiany widoczne w rezonansie magnetycznym są niewielkie i nie powinny dawać zbytnich dolegliwości Przy przedniej krawędzi trzonu Th12 widoczna torbiel o śr. 10mm - torbiel jest niewielka, jest to zmiana łagodna i także nie powinna stanowić problemów zdrowotnych Kręgosłup lędźwiowy: zmiany zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego L5/S1 pod postacią dyhedratacji oraz obniżenie wysokości - to zmiany zwyrodnieniowe o niewielkim zaawansowaniu bez znaczenia klinicznego w formie odwodnienia krążka międzykręgowego w zakresie 5 kręgu lędźwiowego i 1 kręgu krzyżowego Niewielka szerokopodstawna ,głównie obuboczna wypuklina krążka międzykręgowego L3/L4 modelująca worek oponowy oraz spłycającą oba otwory międzykręgowe, bardziej po stronie prawej. - to przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego na poziomie 3 i 4 kręgu lędźwiowego, która tylko w niewielkim stopniu uciska na rdzeń kręgowy, bez ucisku na korzenie nerwowe, ucisk większy po prawej stronie (stąd mogą po prawej stronie być większe dolegliwości) Centralna wypuklina krążka międzykręgowego L5/S1 z przerwaniem ciągłości pierścienia włóknistego, modelująca worek oponowy. - to przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego na poziomie 5 kręgu lędźwiowego i 1 kręgu krzyżowego, która tylko w niewielkim stopniu uciska na rdzeń kręgowy po stronie środkowej Naczyniak trzonu L1 o śr. 15mm - to łagodna zmiana zbudowana ze skłębionych splotów naczyniowych, nie powinna wywoływać dolegliwości, do obserwacji w przypadku o tak małym zasięgu (1,5 cm) guzki Schmorla w obrębie blaszek granicznych trzonów L1-L4 - to zmiany po przebytej w dzieciństwie chorobie Scheuermanna, takie zmiany widoczne w rezonansie magnetycznym są niewielkie i nie powinny dawać zbytnich dolegliwości (takie jak w odcinku piersiowym kręgosłupa) Torbiel oponowa w kanale kręgowym na poziomie S3 - to bardzo nisko położona torbiel w zakresie opony rdzenia kręgowego, tak nisko położona torbiel nie wywołuje ucisku ani na rdzeń kręgowy ani na korzenie nerwowe, nie budzi niepokoju i nie powinna dawać dolegliwości. Wszystkie opisywane zmiany w zakresie kręgosłupa są niewielkiego stopnia i na pewno nie powinny wymagać interwencji chirurgicznej. Leczenie dolegliwości z tymi zmianami związanymi powinno być wystarczające w zakresie farmakoterapii i rehabilitacji. O dalszym postępowaniu związanym z tym problemem musi zadecydować po bezpośrednim badaniu neurolog.