Dziecko budzi się w nocy o tych samych godzinach - co z tym zrobić?

Witam.

Naszym problemem od kilku tygodni jest budzenie się dwudziestomiesięcznej córki w nocy. Co noc, o tych samych godzinach (od północy do 3 rano) budzi się z płaczem, przychodzi do nas do sypialni, a my usypiamy ją i zanosimy do jej pokoju. Śpi  parę minut i znowu się budzi. Próbowałam wszystkiego - wietrzyłam jej pokój przed snem, ubierałam ją lżej na noc, dawałam zamiast mleka kaszkę, potem pić - ale nic nie pomogło, nadal budzi się w nocy. Dodam, że zęby ma już wszystkie i nie gorączkuje. Bardzo proszę o pomoc, bo jesteśmy wykończeni psychicznie i fizycznie. Jeszcze chciałabym dodać, że kiedy czasem nocujemy z córką poza domem, mała mimo że śpi z nami, przepłacze całą noc i zasypia dopiero nad ranem i to dosłownie na moich rękach. Dlatego bardzo proszę o pomoc, ponieważ nie wytrzymam tego dłużej.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam Panią!

Czy w życiu córeczki nie było ostatnio jakiś zmian, czy nie wydarzyło się coś, co mogło być dla niej stresujące? Nocne lęki mogą być związane z rozwojem dziecka, ale mogą być też efektem jakiegoś wydarzenia. Czasem dzieci reagują lękiem na rzeczy, które dla nas są zupełnie normalne, dlatego trudno jest nam zrozumieć, co mogło wywołać lęk. Jeśli córeczka już mówi, może Pani spróbować podpytać ją, czy coś ją niepokoi, czy czegoś się przestraszyła. Może nocowanie poza domem wywołuje u niej lęk, który później odczuwa, nawet będąc w domu. Przyczyn takiego zachowania może być naprawdę bardzo wiele.

Sugerowałabym, aby zapewniła Pani córeczce stałość i regularność każdego aspektu jej życia. Dobrze jest opowiadać dziecku, co bedzie robiło przez cały dzień, z kim się spotka, gdzie pójdzie na spacer. To daje poczucie bezpieczeństwa. Być może dobrym rozwiązaniem byłoby zapisanie się na basen. Jeśli córeczka porządnie zmęczy się przed snem, zwiększy się prawdopodobieństwo przespania całej nocy.

Pozdrawiam.