Dziecko ma problemy z nóżkami i obniżone leukocyty - czy to białaczka?

Bardzo proszę o interpretację badań. Dziecko ma 2 lata i 9 miesięcy. Ostatnio źle stąpnęło na nóżkę i zaczęło kuleć, dzisiaj też skarżyła się na ból stopki. Ortopeda zrobił USG, ale nic nie stwierdził powiedział tylko, że ma płaskostopie. Kazał jednak zrobić RTG, aby być pewnym na 100 %, bo lekarka stwierdziła, że trochę koślawo chodzi, dlatego zleciła OB i CRP. Dziś odebrałam wyniki badań, które mnie zmartwiły. Boje się panicznie białaczki. Proszę o interpretację, wizytę u lekarza mam dopiero w czerwcu, ale nie wiem czy powinnam czekać. Naczytałam się o obniżonych płytkach krwi i zwiększonych limfocytach i mnie to przeraziło. Córka od 8-11 kwietnia była na antybiotyku na zapalenie oskrzeli a od 12 kwietnia przez 7 dni antybiotyk na zapalenie ucha. Wyniki z dnia dzisiejszego: OB 4 mm/h przy normie 2-15; CRP wysokiej czułości 0,020 mg/dl przy max 0,500; leukocyty 6,7 tys/ul norma 6,0-17,5; erytrocyty 4,9 mln/ul norma 3,9-7,0; hemoglobina 13,0 g/dl norma 11-13,8; hematokryt 38,30 % norma 32-40; mcv 79 norma 72-87; mch 27 norma 25-31; mchc 33,9 norma 32,4-36,8; płytki krwi 213 tys/ul przy normie 210-490; rdw-cv 13,1 norma 11,6-14,8; pdw 12,4 fl norma 9-17; mpv 10,7 norma 9-13; p-lcr 31,5 % norma 13-43; neutrofile 2,38 tys/ul norma 1,5-7; limfocyty 4,12 tys/ulnorma 2,5-8,5; monocyty 0,12 tys/ul norma 0,20-1,30 (za mało); ezynofile - 0,10 tys/ul norma 0,10-1,20 ( dlaczego mało); bazofile 0,0 tys. ul norma 0,0-0,2; neutrofile 35,4% norma 25-60; limfocyty 61,2 % norma 25-50 (za dużo); monocyty 1,8 % norma 1-6; eozynofile 1,5% norma 1-5; bazofile 0,1 % norma 0,0-2. Jak poczytałam objawy białaczki to napisane jest, że siniaki są objawem a ona ma dwa na łydce. Czy ja panikuję? I dlaczego leukocyty się obniżyły?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Uważam, że nie ma podstaw, aby u dziecka podejrzewać białaczkę. Wyniki badania morfologii są w normie. Zwiększona liczba limfocytów w rozmazie krwi jest zjawiskiem normalnym w tym wieku, dopiero około 5-6 roku życia rozmaz krwi staje się taki jak u osoby dorosłej (a takie normy podaje laboratorium). Także OB i CRP są w granicach normy.

W przypadku białaczki nie tylko zmienia się liczba poszczególnych składników krwi, ale w rozmazie pojawiają się nieprawidłowe (nowotworowe) komórki - tzw. blasty. W rozmazie krwi u Pani dziecka nie ma niczego niepokojącego. Niska liczba eozynofili i monocytów nie stanowi także powodu do niepokoju.

Siniakiobjawem białaczki, ale tylko dlatego, że w białaczce obniża się liczba płytek krwi - zwykle poniżej 100 tys/ml i jak liczba jest bardzo niska, istnieje skłonność do samoistnych wylewów podskórnych czyli siniaków. Siniaki u dziecka z prawidłową liczbą płytek krwi na pewno nie są objawem białaczki.

Co do nóżki, to myślę, że trzeba iść za radą ortopedy, wykonać RTG. U dzieci czasami pojawiają się tzw. bóle wzrostowe, które towarzyszą jak sama nazwa wskazuje przyrostowi wzrostu u dzieci, co często następuje gwałtownie w sposób skokowy. Oczywiście taką przyczynę należy przyjąć dopiero wtedy, kiedy wykluczy się inne przyczyny bólu kończyn.

Pozdrawiam serdecznie