Dziecko z ADHD - jak sobie z nim radzić?

Witam serdecznie, mój syn ma 7 lat i chodzi do 1 klasy. Ma stwierdzone adhd. Od początku roku w szkole daje w kość, w domu zresztą też. Ciągłe skargi doprowadzają mnie do depresji, próbowałam po dobroci, karą i nie wiem jak jeszcze można i nic. Najgorsza jest agresja, nie radzi sobie nic a nic, ja też boję się, że z brakiem koncentracji źle będzie się uczył. Dziś drugi dzień jest na leku mxxx, mam nadzieję, że zadziała. Nie wiem co mam jeszcze zrobić, pomocy.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Rozumiem, że czuje się Pani zagubiona i boi się jako matka o przyszłość syna, u którego zdiagnozowano ADHD. Dzieci nadpobudliwe są niecierpliwe, trudno im usiedzieć przez dłuższy czas w jednym miejscu, nie lubią kłaść się spać, biegają bez celu, machają nogami, szybko się denerwują, dokuczają rówieśnikom, często przeszkadzają innym, np. w klasie podczas zajęć, trudno im skoncentrować się długo na jednym zadaniu, są roztargnione, rozkojarzone, mają kłopoty z pamięcią. Ciężko przychodzi im nauka w szkole, chociażby ze względu na trudności w koncentracji uwagi. Do tego są spostrzegane jako dzieci niegrzeczne i trudne, co znajduje odzwierciedlenie w niskich stopniach ze sprawowania. Jak pomóc dzieciom nadpobudliwym? W przypadku maluchów z ADHD potrzebna jest kompleksowa pomoc i współpraca wielu środowisk – rodziców, nauczycieli i wychowawców.

Napisała Pani, że syn zaczął brać leki w związku ze swoją chorobą. Proszę jednak pamiętać, że farmakoterapia nie jest jedyną metodą leczenia ADHD. Leki powinny stanowić „dodatek” do innych metod leczenia, takich jak: terapia behawioralna, psychoedukacja, praca na pozytywnych wzmocnieniach, zajęcia kompensacyjne i wyrównawcze, terapia zajęciowa, terapia indywidualna, trening umiejętności społecznych itp. Proszę pamiętać o odpowiednio zbilansowanej diecie dla syna – ubogiej w cukier i sztuczne barwniki. Nadmiar energii pomaga zredukować wysiłek fizyczny i ruch, dlatego proszę rozważyć możliwość zapisania syna na jakieś zajęcia sportowe. Roztargnienie i zniecierpliwienie można ograniczyć poprzez zastosowanie harmonogramu, w którym maluch będzie miał dokładnie rozpisane, co i o której porze go czeka – śniadanie, szkoła, obiad, lekcje, czas wolny, spacer, kąpiel itp. Więcej rad, jak radzić sobie z dzieckiem nadpobudliwym, znajdzie Pani pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-adhd
http://portal.abczdrowie.pl/praca-z-dzieckiem-nadpobudliwym
http://portal.abczdrowie.pl/jak-zrozumiec-i-leczyc-adhd
http://portal.abczdrowie.pl/terapia-adhd

Pozdrawiam i życzę wytrwałości!