Dziecko z konfliktem serologicznym

Mam grupę krwi O Rh-. Dziecko urodziło się z grupą krwi O Rh+. Wykonano u dziecka Coombs test, z wynikiem pozytywnym. Przez to rozumiem, że dziecko otrzymało przeciwciała niszczące jego krwinki czerwone. Dziecko miało żółtaczkę, która zeszła po 6 godzinach naświetlania, ale zastosowano ją na 12 godzin. Powtórzono wyniki krwi w 10 dniu życia dziecka i były dobre (morfologia). Moje pytanie: Czy to znaczy, że przeciwciał już nie ma w krwi dziecka?

Witam serdecznie! Istotą konfliktu serologicznego jest fakt wytwarzania przez matkę Rh(-) przeciwciał przeciwko czynnikowi Rh podczas ciąży, jeśli dziecko jest Rh (+). Przeciwciała mogą przenikać przez łożysko i zacząć niszczyć krwinki dziecka posiadające czynnik Rh. Stąd u dziecka może pojawić się żółtaczka wynikająca z rozpadu krwinek. Po kilku dniach przeciwciała we krwi dziecka zanikają, a poziom bilirubiny, czyli barwnika żółciowego wraca do normy w wyniku naświetlania. Dziecku w tej chwili nic już nie grozi. Natomiast jeśli planuje Pani kolejną ciążę, trzeba będzie się do niej odpowiednio przygotować (specjalistyczna opieka położnicza) z uwagi na to, że w kolejnych ciążach odpowiedź immunologiczna ze strony matki jest znacznie większa co może grozić znacznemu uszkodzeniu krwinek u dziecka i anemii, czasami wymagającej nawet transfuzji. Pozdrawiam serdecznie!