Dziecko z zespołem Downa i farmakologiczną niedoczynnością tarczycy

Dziecko z zespołem Downa dziewczynka 12 lat 145 cm wzrostu i 54 kg wagi.Farmakologiczna niedoczynność tarczycy po terapii radiojodem (Gravesa Basedowa). Zażywa euthyroks N 50 2 tabletki. Witamina D3 (25-OH) 19ng/ml. Ma zapisany Vigantoletten 1000 1 tabletkę( moim zdaniem za mało) Cholesterol na poziomie 175, HDL 51, LDL 98. Glukoza 97. Wapń całkowity 9.93. Z uwagi na gen DYRK -1A powinna zażywać witaminę D3 razem z Wapniem i K2 i MK-7. Nie wiem tylko w jakich dawkach.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Rzeczywiście dawkę witaminy D3 można zwiększyć do 2 tabletek dziennie. Proszę jednak pamiętać iż ważne jest oznaczenie stężeń zarówno wapnia jak i wspomnianej witaminy D3. Dzienne zapotrzebowanie u dziecka na wapń w tym wieku to około 1000-1400 mg. Proszę jednak pamiętać o zawartości tego pierwiastka w produktach żywieniowych. http://www.grabieniec.pl/pokaz_artykul.php?id_artykulu=454