Dziedziczenie autyzmu

czy jest możliwość żeby dziecko miało autyzm jeżeli w rodzinie takie schorzenie nie występuje?

Witam! Przyczyny występowania autyzmu są złożone. W powstawaniu autyzmu mogą mieć udział czynniki genetyczne, jednak brak autyzmu w rodzinie nie jest czynnikiem wykluczającym wystąpienie tego zaburzenia. Tak, autyzm u dziecka jest możliwy nawet wtedy, gdy schorzenie takie nie występuje w rodzinie.

Witam.
Jak najbrdziej jest możliwe to, by dziecko miało autyzm, jeśli nawet w rodzinie takie zaburzenie (autyzm jest zaburzeniem rozwoju, nie chorobą) nie występuje.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Nie na jednoznacznej przyczyny autyzmu. Wiemy, że odpowiadają geny ale też inne czynniki. Obecnie autyzm występuje u około jednego dziecka na sześćdziesiąt i częściej u chłopców. Zaburzenie występujące w rodzinie można traktować jako czynnik ryzyka.
Pozdrawiam AM