Dziedziczenie choroby Alzheimera

Witam ja z takim zapytaniem moja teściowa chorowała na alzheimera czy ta choroba jest chorobą dziedziczną .Czy syn może zachorować na tą chorobę i Proszę mi napisać czy są jakieś badania skuteczne aby sprawdzić wcześniej bo u teściowej trwało to prawie 8 lat

Syn teściowej ponosi ryzyko około 20-25%. Dużo zależy też od postaci choroby: wczesna lub późna.

Brak obecnie wystarczających dowodów na istnienie silnych markerów diagnostycznych choroby Alzheimera w okresie przedobjawowym, jednak w ostatnim czasie ukazały się prace sugerujące znaczenie oceny białek tau i beta-amyloidu w płynie mózgowo-rdzeniowym i/lub badań FDG-PET/fMRI jako użytecznych wskaźników przedklinicznych wystąpienia choroby [patrz Sperling, 2011]