Dziedziczenie genów nowotworowych po bliskich

Witam, piszę z zapytaniem jak to jest z dziedziczeniem genów nowotworowych po bliskich? Mama mojego taty zmarła na raka macicy, mama mojej mamy zmarła na raka trzustki. Stąd rodzi się pytanie: czy jest możliwość że odziedziczyłam takie geny?? Mam obecnie 20 lat i zastanawiam się nad zrobieniem badań pod tym kątem. Proszę o poradę w tym temacie

Wg standardów istniejących obecnie,człowiek znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na dany nowotwór jeśli dwoje krewnych pierwszego rzędu , tzn. rodzice a dzieci i rodzeństwo między sobą , chorowali na taki sam nowotwór! Wyjątek stanowi rak piersi,gdzie wystarczy ,by jedna osoba krewna 1-wszego rzędu rzędu miała ten nowotwór - jest się w grupie zwiększonego ryzyka! Są w trakcie opracowania w USA metody wykrywania ryzyka zachorowania na szereg nowotworów na podstawie badania krwi i oznaczania mutacji genowych , ale to sprawa dalekiej przyszłości Póki co - tak , jak napisałem! zż