Dziedziczenie łysienia androgenowego

Witam! Chciałbym się dowiedzieć jakie szanse mam na odziedziczenie łysienia, jeżeli mój brat przyrodni łysieje. Mamy wspólnego niełysiejącego ojca o kruczoczarnych włosach, a z kolei jego ojciec również nie miał problemów z wypadającymi włosami i posiadał taki sam kolor. Ja i mój brat mamy włosy koloru ciemny blond. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie przy dziedziczeniu łysienia. Dodam jeszcze, że nasze matki są szatynkami. Z góry dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA, 21 LAT ponad rok temu

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate objawia się występowaniem przejściowych lub trwałych ognisk łysienia skóry, która nie zostaje zapalnie zmieniona. Na temat pierwszych objawów łysienia plackowatego wypowiada się dr Tomasz Wasyłyszyn.

Witam! Gen łysienia jest genem autosomalnym dominującym, oznacza to, że znajduje się na chromosomie autosomalnym, w związku z czym może być dziedziczony zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, a fakt, że jest dominujący ułatwia jego ekspresję, gdyż wystarczy odziedziczenie jednego genu, aby mogło dojść do wystąpienia łysienia. W przypadku kobiet ekspresja tego genu wiąże się z częściowym łysieniem, jest to spowodowane niskim stężeniem androgenów, gdyż androgeny determinują ekspresję tego genu. W opisanej sytuacji nie można stwierdzić jednoznacznie czy istnieje ryzyko odziedziczenia genu łysienia. Z opisu wynika, że w linii Pana ojca nie występowało łysienie androgenowe. Jeśli tylko Pański przyrodni brat cierpi na łysienie, to konieczne jest prześledzenie ewentualnego łysienia w linii jego matki. To pozwoli określić czy łysienie ma podłoże dziedziczne. Oczywiście przyczyn łysienia jest wiele i być może Pański przyrodni brat łysieje z innego powodu. Proponuję porozmawiać z bratem na temat interesujących Pana szczegółów. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty