Dziedziczność nowotworów

Bardzo proszę o pomoc. Moja babcia ze strony mamy zmarła na raka piersi w wieku 45 lat, niedawno moja mam miała operowany nowotwór jelita grubego. Jak to jest z dziedzicznością? Wiem, że powinnam stosować profilaktykę, ale zastanawiam się, ryzyko którego raka jest u mnie większe: piersi czy jelita grubego? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, K.

Witam serdecznie!

W niewielkim procencie przypadków zdarza się, że przyczyną występowania nowotworów wśród bliskich członków rodziny są konkretne predyspozycje genetyczne. Z najlepiej poznanych zespołów nowotworów występujących rodzinnie (mając na uwadze rodzaje nowotworów jakie występowały u Pani w rodzinie) są:
1. rodzinne występowanie raka piersi i jajnika,
2. rodzinne występowanie raka jelita grubego, raka jajnika, żołądka, trzonu macicy oraz skóry.
W przypadku nowotworów rodzinnych zachorowania zdarzają się przeważnie dość wcześnie - poniżej 45. roku życia.

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy u Pani w rodzinie istnieją konkretne predyspozycje rodzinne w kierunku zachorowania na nowotwory, czy są to zachorowania niezwiązane ze sobą - myślę, że warto byłoby, gdyby udała się Pani na konsultację do Poradni Genetycznej. Dzięki wykonaniu odpowiednich badań będzie można nie tylko to wykluczyć, lub potwierdzić, ale także w razie wykrycia predyspozycji - ustalić indywidualny tok badań kontrolnych.

Pozdrawiam !