Zapytaj lekarza

1 , 0 2 8 , 6 3 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Antybiotyk a skuteczność plastrów antykoncepcyjnych

Dzień dobry! Dzisiaj (24.05) o godz. 17.00 przyjęłam pierwszą tabletkę antybiotyku „Proxacin 500’’ z powodu zapalenia pęcherza. Mam go brać przez 3 dni po dwie tabletki, czyli do niedzieli rano. Przyjmuję także codziennie rano lek na trądzik „Axotret’’. Stosuję plastry Evra jako antykoncepcję. W ostania środę (23.05) nakleiłam ostatni plaster i ściągnę go w tą środę (30.05), żeby zrobić 7-dniową przerwę. Wyczytałam w Internecie, ze antybiotyk osłabia działanie plastra i że trzeba dodatkowo się zabezpieczać przez okres brania antybiotyku i na 7 dni po jego odstawieniu. To co mnie interesuje to informacja, że podobno, jeżeli te 7 dni po odstawieni antybiotyku wypada w okresie tygodnia bez plastra, to nie powinno się robić tej przerwy tylko od razu rozpocząć nowe opakowanie. Więc chciałabym się dowiedzieć, czy właśnie z powodu tego, że mój tydzień bez plastra wypada w okresie tych 7 dni po odstawieniu antybiotyku „Proxacin” to nie powinnam robić tej 7-dniowej przerwy tylko rozpocząć od razu nowe opakowanie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Naturalne metody unikania ciąży

Witam serdecznie! Ciprofloksacyna będąca substancją czynną zaordynowanego Pani leku faktycznie może osłabiać skuteczność preparatów hormonalnych. Z tego też względu, jak słusznie Pani zauważyła, konieczne jest stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia przez cały okres antybiotykoterapii oraz przez kolejnych 7 dni. W rzeczywistości chodzi nam o stałe przyklejenie plastra w czasie, w którym nie dochodzi do działania czynników mogących osłabić skuteczność preparatu. Rezygnacja z przerwy ma zatem na celu wcześniejsze przywrócenie działania antykoncepcyjnego plastra. Jeżeli zależy Pani zatem na szybszym powrocie działania antykoncepcyjnego plastrów, proszę nie wykonywać 7-dniowej przerwy. Pozdrawiam

Lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy