Czy to gruczolakowłókniak, czy rak piersi?

Dzień dobry! Mam 21 lat i rok temu wyczułam w lewej piersi guzek. Od tego czasu odrobinę urósł. Obecnie wydaje mi się, że jego wymiary to około 2 cm na 1 cm albo trochę mniej. Umiejscowiony jest raczej płytko pod skórą, pod brodawką w dolnej jej części. Guzek jest twardy, gładki, wyraźnie odgraniczony od otoczenia i przesuwalny, więc myślę, że to gruczolakowłókniak. Na 10 dni przed miesiączką moje piersi robią się obolałe, czuję również ból w okolicy węzłów chłonnych (właśnie po lewej str.). Guz jest tuż pod skórą, dlatego jest widoczny w zasadzie "gołym okiem" (wybrzuszenie na piersi) i trochę mi to przeszkadza. Nie byłam jeszcze u lekarza i wciąż sie zastanawiam, czy iść. Od czasu operacji na płuca ich unikam...

Mam kilka pytań. Wiem, że rak piersi w moim wieku jest mało prawdopodobny, ale chciałabym się zapytać, czy w wieku 21 lat istnieje w ogóle taka możliwość, że to nowotwór złośliwy? Moja babcia od strony ojca miała raka piersi. Czy gruczolakowłókniaka tej wielkości można leczyć jakimiś innymi metodami niż operacja chirurgiczna? Np. czy można by zastosować terapię hormonalną (np. Danazolem) w celu zmniejszenia guza i wykonania mammotomii? A w przypadku operacji chirurgicznej - czy oprócz blizny pierś może zostać zniekształcona? I ostatnie pyt.: czy mogę zgłosić się bezpośrednio na badanie USG piersi do Centrum Onkologii w Bydgoszczy? Wolałabym wizytę u onkologa, a nie u ginekologa. Przepraszam za tak rozległe i wyczerpujące zapytanie, ale chciałam maksymalnie wykorzystać możliwość porady lekarskiej.

Witam! Najczęstszym guzem piersi u młodych kobiet jest faktycznie gruczolakowłókniak. W tak młodym wieku rak piersi to raczej bardzo rzadkie rozpoznanie, aczkolwiek może się zdarzyć - opisano na świecie pojedyncze przypadki raka piersi nawet u nastolatek. Z pewnością z uwagi na występowanie raka piersi w najbliższej rodzinie jest Pani w grupie wyższego ryzyka zachorowania na to schorzenie. Warto byłoby dlatego zgłosić się do lekarza, wykonać USG piersi i potwierdzić rozpoznanie gruczolakowłókniaka. Może Pani zgłosić się bezpośrednio do lekarza onkologa - do lekarza tej specjalności nie jest wymagane skierowanie od lekarza rodzinnego. Jeżeli guz ma tendencję wzrostową, zniekształca pierś lub powoduje dolegliwości bólowe, najlepiej usunąć go chirurgicznie. Można spróbować zastosować leczenie farmakologiczne, aczkolwiek trudno przewidzieć jego skuteczność, a stosowanie np. Danazolu wiąże się z wieloma działaniami niepożądanymi - przede wszystkim androgenizacją, czyli - nadmiernym owłosieniem, zmianami łojotokowymi na skórze, zwiększeniem masy ciała, zmianą głosu. Co do leczenia chirurgicznego, blizna ma zazwyczaj 1 cm, maks 2 cm. Zazwyczaj dzięki zastosowaniu odpowiedniej techniki szycie jest niemal niewidoczna. Co do kształtu piersi po zabiegu, wiele zależy od wyjściowej jej wielkości. Odpowiedni efekt kosmetyczny leży przede wszystkim w gestii chirurga, jeśli pierś jest mała i jest ryzyko, że usunięcie guza może spowodować jej zniekształcenie zabiegiem wycięcia powinien zająć się chirurg plastyczny. Proszę także nie zapominać o regularnych wizytach kontrolnych, z uwagi na obciążenie rodzinne. Do 40 roku życia należy przynajmniej raz na pół roku odwiedzać ginekologa / onkologa - który zbada piersi i wykona USG. Warto także wybrać się do Poradni Genetycznej w celu ustalenia czy nie ma obciążającej mutacji genowej (BRCA1 i BRCA2). Pozdrawiam