Zachowanie u osoby z podejrzeniem nerwicy

Dzień dobry! Pierwsze pytanie: Chciałbym uzyskać informację, czy według objawów, które poniżej opiszę, mam do czynienia z osobą chorą na nerwicę, a jeżeli tak, to jaki to rodzaj nerwicy i z czego może wynikać? Osoba "X" odczuwa, szczególnie wieczorami, irracjonalny starach, powiązany z silnym poczuciem zimna i drgawek. Dodatkowo odczuwa również silne mdłości. Wyuczyła się, że problemy natury gastrologicznej usuwa przy pomocy drażetek miętowych. Czy stan taki może ustępować na kilka lat, po to by ponownie przybrać na sile? Pytanie drugie: Czy w/w osoba może być agresywna lub znęcać się psychicznie nad inną osobą? Czy jej agresja może wynikać ze stanów nerwicowych lub innych zaburzeń psychicznych? W jaki sposób można zweryfikować jej problemy? Pytanie trzecie: Czy w/w osoba może wykazywać symptomy projekcji z przeniesieniem swoich problemów na inną osobę i wmawiać im różne zachowania? Dziękuję za odpowiedź.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie! Drogą wirtualną nie da się postawić diagnozy. Można jedynie spekulować. Jeżeli chciałby Pan wiedzieć, na co cierpi osoba, o którą Pan dopytuje w liście, wskazane byłoby, aby ta osoba udała się do lekarza, który mógłby postawić rzetelne rozpoznanie. Przez Internet nie ma takiej możliwości. Jeżeli nie ma podłoża somatycznego opisanych przez Pana dolegliwości, tzn. jeżeli badania wykluczają, że za dolegliwości odpowiadają jakieś dysfunkcje cielesne, przyczyn zaburzeń należałoby doszukiwać się w czynnikach natury psychologicznej. Irracjonalny lęk, niepokój, uczucie zimna, drgawki, mdłości i problemy gastryczne mogą wskazywać na zaburzenia z grupy nerwic, ale nie da się określić dokładnie, jaki to rodzaj nerwicy. Być może są to objawy napadów paniki, być może to zespół lęku uogólnionego, zaburzenia pod postacią somatyczną albo zaburzenia mieszane depresyjno-lękowe. Diagnozę różnicową musi postawić lekarz psychiatra. Więcej na temat nerwic, symptomów choroby i jej przyczyn może Pan przeczytać pod poniższymi linkami: http://portal.abczdrowie.pl/nerwica-i-leki http://portal.abczdrowie.pl/atak-paniki http://portal.abczdrowie.pl/zespol-leku-uogolnionego http://portal.abczdrowie.pl/zespol-briqueta

Zaburzenia nerwicowe mogą ulegać remisji i ustępować na kilka lat, by potem nawrócić i objawić się ze zdwojoną siłą. Osoby neurotyczne (chorujące na nerwice) bardzo często wykazują problemy w zakresie emocji – nie potrafią kontrolować negatywnych emocji, wybuchają, reagują agresją, złością i gniewem. Mogą nawet znęcać się psychicznie nad innymi osobami, prowokować konflikty, poniżać innych, obrażać ich, reagować irytacją. Osoba cierpiąca na nerwicę może również stosować wiele różnych mechanizmów obronnych, w tym projekcję z przeniesieniem swoich problemów na innych, by poczuć się lepiej i ochronić swoje ego. Inne mechanizmy obronne wykorzystywane przez chorych na nerwicę, to: racjonalizacja, intelektualizacja, zaprzeczanie, wyparcie itp. Jak zweryfikować problemy osoby, która wykazuje objawy, jakie opisał Pan w liście? Najlepiej, by taka osoba udała się do lekarza psychiatry, który mógłby postawić trafną diagnozę i zaproponować skuteczną metodę leczenia – farmakoterapię i/lub psychoterapię. Pozdrawiam i życzę powodzenia!